Konservatuvarların tiyatro bölümünde uygulanan şan dersine ilişkin kinestetik metafor kullanımının öğrencilerin şarkı söyleme becerilerine etkisi
The effect of kinesthetic metaphors used in singing lessons in the department of performing arts in conservatories on students' singing abi̇li̇ti̇es
  1. Tez No: 574339
  2. Yazar: ESRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERAL TÖREYİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, şan eğitiminde kinestetik metafor kullanımının öğrencilerin şarkı söyleme düzeylerini ne ölçüde etkilediğini tespit etmektir. Araştırmada Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı birinci sınıf öğrencilerinden altı öğrencinin, şarkı söyleme düzeylerindeki gelişiminin anlamlılığının ölçülmesi için, tek grup ön test - son test deneysel model kullanılmıştır. Öğrencilerin daha önceden bildikleri bir eseri söylemesi istenerek video kaydı oluşturulmuştur (ön test).Video kayıtları 5 uzman kişi tarafından, ses değerlendirme formuna göre öğrencileri değerlendirmişlerdir. Uygulama 12 hafta sürmüştür. Her bir öğrenci ile haftada bir gün 40 dakika çalışılmıştır. Uygulama sonunda öğrencilerden ön testte söyledikleri eseri söylemesi istenerek video kaydı oluşturulmuştur (son test). Video kayıtları aynı 5 uzman kişi tarafından değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS-21 yazılım programı ile yapılmıştır. Parametrik test varsayımlarından olan normal dağılıma uygunluk varsayımı Kolmogorov-Smirnov testi ile varyansların homojenliği varsayımı ise Levene testi ile analiz edilmiştir. Paremetrik test varsayımları sağlanmadığı için bağımlı iki grup için Wilcoxon testi kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde %5 anlamlılık seviyesi kullanılmıştır. Güvenirlik analizi için Cronbach alfa değerlerini bakılmıştır Araştırma sonunda, öğrencilerin son test puanlarında ön test puanlarına göre anlamlı derecede artış olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how the use of kinesthetic metaphor in the teaching of singing affects students' singing levels. In this research, one group pretest - posttest experimental model was used to measure the significance of the development of six students from the first year students of Dilek Sabanci State Conservatory.The students were asked to sing a work they already knew and a video recording was made. The video recordings were evaluated by 5 experts according to the voice evaluation form. The application lasted 12 weeks. 40 minutes per week were worked with each student. At the end of the application, the students were asked to tell the work they said in the pre test and a video recording was created (post test). Video recordings were evaluated by the same 5 experts. Statistical analysis was performed using the IBM SPSS-21 software program. The hypothesis of conformity to normal distribution, which is one of the parametric test assumptions, was analyzed with the Levene test and the Kolmogorov-Smirnov test and the homogeneity of variances. Wilcoxon test was used for the dependent two groups as the parametric test assumptions were not provided. 5% significance level was used in statistical analysis. Cronbach's alpha values were analyzed for reliability analysis. At the end of the research, it was observed that the posttest scores of the students increased significantly compared to the pre test scores.