İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek ile duygusal yılmazlık düzeyleri arasındaki ilişki ve bu değişkenlerin çeşitli demografik özellikler açısından incelenmesi
The relationship between perceived social support and emotional resilience levels of grade primary school 3rd and 4th students and examining these variables in terms of various demographic characteristics
  1. Tez No: 574447
  2. Yazar: ELİF ASENA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHNİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada ilkokul 3. ve 4. Sınıf düzeyinde eğitimlerine devam eden öğrencilerin aileleri, arkadaşları ve öğretmenleri tarafından algıladıkları sosyal destek düzeyleri ile duygusal yılmazlık düzeyleri arasında ilişki olup olmadığı ve duygusal yılmazlık ile sosyal destek algısı düzeylerinin cinsiyetlerine, kardeş sayılarına, doğum sıralarına, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyine, algıladıkları sosyo-ekonomik düzeylerine, öğretmenleri ve arkadaşları ile geçirdikleri süre ve sınıf düzeylerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili Keçiören ilçesinde ilkokul 3. ve 4. sınıflara devam eden 226'sı kız ve 249'u erkek olmak üzere toplam 475 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuk ve Ergenler İçin Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği”ve“Duygusal Yılmazlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada normallik testleri yapılmış ve verilerin normal dağılım sergilemediği gözlendiğinden verilerin analizinde parametrik olmayan istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Bu nedenle iki farklı grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Faktör puanları ile ölçek toplam puanları arasındaki ilişkinin incelenmesinde Sperman Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p=0,05 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ilkokul 3. ve 4. sınıfa devam eden öğrencilerin algıladıkları sosyal destek düzeyleri ile duygusal yılmazlık düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki görülmektedir. Bu durumda sosyal destek algıları yüksek olan öğrencilerin duygusal yılmazlık düzeylerinin de yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca Araştırmaya katılan çocukların sosyal destek algılarının duygusal yılmazlık düzeylerini ne şekilde yordadığını ortaya koymaya yönelik olarak yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda sosyal desteğin, duygusal yılmazlık üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin algıladıkları sosyal destek düzeylerinin cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, ailenin sosyoekonomik düzeyi ve arkadaşları ile geçirdikleri süreye göre anlamlı şekilde farklılaştığı görülürken, sınıf düzeyi ve öğretmenleri ile geçirdikleri sürenin anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin cinsiyetleri ve ailelerinin ekonomik düzeylerine yönelik algıları ile duygusal yılmazlık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık görülürken; doğum sırası, kardeş sayısı, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, öğretmenleri ve arkadaşları ile geçirdikleri sürenin anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili araştırmalar ile tartışılmış ve sonuçlara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to investigate whether there is a relationship between the levels of social support perceived by the families, friends and teachers and the level of emotional resilience and the levels of emotional resilience and social support perceptions, gender, number of siblings, birth order, their mother and father's educational level, perceived socio-economic level, time spent with teachers and friends and class levels. In the research, relational screening model was used. The study group consisted of 475 students (226 female and 249 male) attending 3rd and 4th grades in Keçiören district of Ankara.“Personal Information Form”,“Social Support Assessment Scale for Children and Adolescents”and“Emotional Resilience Scale”were used to collect the data. In the research, normality tests were performed and non-parametric statistical techniques were used in the analysis of the data since the data did not show normal distribution. For this reason, Mann Whitney U test was used to compare two different groups and Kruskal Wallis H test was used to compare more than two groups. Sperman Correlation Coefficient was used to examine the relationship between factor scores and total scale scores. Significance level was set at p = 0.05. According to the results of the research, there is a positive relationship between perceived social support levels and emotional resilience levels of the students attending 3rd and 4th year of primary school. In this case, emotional resilience levels of the students with high social support perceptions were found to be high. In addition, as a result of multiple regression analysis, it was seen that social support was a significant predictor of emotional resilience in order to reveal how the perceptions of social support predicted the level of emotional resilience of the children. However, it was found that the perceived social support levels of the students differed significantly according to gender, number of siblings, birth order, mother and father education level, economic level of the family and the time spent with friends, while the level spent with the class and teachers did not show a significant difference. In addition, there is a significant difference between students' perceptions of gender and their families' economic levels and emotional resilience levels. It was concluded that there was no significant difference between the time of birth, the number of siblings, the education level of parents, and the time they spent with their teachers and friends. The findings were discussed with related researches and recommendations were presented.