Türkiye'de finansal istikrarın sağlanmasında bankacılık uygulamalarının etkisi
Impact of banking practices in providing financial stability in Turkey
- Tez No: 575370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESÜL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Finansal sistem; fon arz edenler, fon talep edenler, hanehalkı, finansal piyasalar gibi aktörlerden oluĢur. Yurtiçi piyasalar ve bu piyasalarda faaliyet gösteren yurtiçi yatırımcılarla tasarruf sahipleri finansal sistem içerisinde faaliyetlerini sürdürür. Yıllar geçtikçe finansal sistem içerisinde yer alan aktörler geliĢir ve büyür. Finansal aktörler, serbestleĢir ve küreselleĢme olgusuyla uluslararası alanda faaliyetlerini sürdürmeye devam eder. Bankalar, tasarruf sahiplerinin fonlarını kabul ederek ve fon ihtiyacı olan müĢterilerine kredi kullandırarak finansal sistem içerisinde güvenli aracılık rolünü üstlenen kuruluĢlardır. Fonlarını değerlendirmek ve fon ihtiyaçlarını sağlamak isteyenlerce bankalar daha fazla tercih edilir hale gelmiĢlerdir. Bunda bankaların güvenli aracılık etmesinin, güvenilir bilgi sağlamasının, iĢlem maliyetinin düĢük olmasının, fonların doğru ve verimli alanlarda değerlendirilmesinin, fonların güvenle saklanmasının rolü büyüktür. Ancak, bankaların ekonomi içerisinde gerçekleĢen finansal krizlerden etkilenmeleri söz konusudur. Bankaların yapısal olarak güçlü olmamaları durumunda krizlerden etkilenme dereceleri de artar. Bankaların krizden etkilenmesiyle krizin derinliği artarak tüm finansal sistemi içerisine alır. Bununla mücadele konusunda son yıllarda bankalar açısından düzenlemeler yapılmıĢtır. Özellikle Basel düzenlemelerinin önemi büyüktür. Risklere karĢı bankaların daha korunaklı hale gelmesinde Basel düzenlemelerinin etkisi bulunmaktadır. Finansal sistem içerisinde yer alan finansal aktörlerin baĢarılı bir Ģekilde iĢlerliğine devam etmesiyle finansal istikrar sağlanmıĢ olur. Bankalar, finansal sistem içerisinde aracılık görevini üstlendiğinden dolayı bankaların finansal istikrara katkıları mevcuttur. Bankalar, daralma ve finansal kriz durumlarında ihtiyaç sahiplerine kredi vererek fon sağlarlar. Bu fonlar verimli alanlarda değerlendirilirse yeni iĢ alanları açılır. Tüketim canlanır ve böylece krizin etkisi daha az hissedilir. Finansal sistemin geliĢmesine ve büyümesine bankalar kredi sağlama fonksiyonuyla destek olurlar.
Özet (Çeviri)
Financial system; actors such as fund providers, demanders, households, financial markets and financial markets. Domestic markets and domestic investors and savings owners operate in the financial system. Actors in the financial system develop and grow over the years. Financial actors liberalize and continue to operate internationally with the phenomenon of globalization. Banks accept deposits and accepting ethics direct loans to productive areas and make loans available to customers. Banks are the institutions that take on the role of safe intermediaries in the financial system by accepting the funds of the savings owners and lending to the customers in need of funds. Over the years, people have become more preferable to banks in order to evaluate their funds and provide funding needs. The safe intermediation of banks, providing reliable information, low transaction costs, the evaluation of funds in the right and efficient areas, and the safe storage of funds are of great importance. However, banks are affected by financial crises in the economy. If banks are not structurally strong, their degree of exposure to crises increases. As the banks are affected by the crisis, the depth of the crisis increases and embraces the entire financial system. In recent years, regulations have been made for banks to combat this. Basel regulations are especially important. Basel regulations have an impact on the banks' protection against risks. Financial stability is ensured by the successful functioning of the financial actors in the financial system. As banks act as intermediaries in the financial system, they contribute to financial stability. Banks provide loans to the needy in case of financial crisis and contraction. If these funds are evaluated in productive areas, new business areas will be opened. Consumption comes to life and the impact of the crisis is less felt. Banks support the development and growth of the financial system with the function of providing loans.