Dördüncü Sanayi Devrimi: 'Endüstri 4.0' ve bir cam ambalaj fabrikasında uygulanması
The fourth industrial revolution: Industry 4.0 andapplication in a glass packaging plant
  1. Tez No: 575567
  2. Yazar: CİHAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
2011 Yılında gerçekleştirilen Hannover Fuarında ilk kez dile getirilen“Endüstri 4.0”ifadesi, Dördüncü Endüstriyel Devrim anlamına gelmektedir. Bu fuarda ortaya çıkan bu fikir sonrasında Almanya hükümetince 2012 yılında bir çalışma grubu oluşturulmuş olup, 2013 yılında çalışma grubunca hazırlanmış olan rapor ile Endüstri 4.0' ın detaylı tanımlaması yapılmıştır. Bu tez çalışması ile sanayinin bilgisayarlaştırılması ve teknolojik son gelişmelerin uyarlanmasını kapsayan Endüstri 4.0' a ilişkin temel yaklaşımlar, getirileri, pratik uygulamaları, yaşanabilecek zorluklar ve bir cam ambalaj fabrikasında uygulanabilirliği incelenmektedir. Endüstri 4.0' a giden yol gelişimsel bir süreç olacaktır. Mevcut temel teknolojilerin ve deneyiminin imalat mühendisliğinin spesifik gereksinimlerine adapte edilmesi gerekecek ve yeni yerler ve yeni pazarlar için yenilikçi çözümlerin keşfedilmesi gerekecektir. Bu başarılı biçimde gerçekleştirilirse, Endüstri 4.0, benimseyen ülkelerin küresel alandaki rekabetçiliğini arttırmasına ve ulusal imalat sektörünü korumasına yardımcı olacaktır. Dördüncü Sanayi Devrimi-Endüstri 4.0, ürün ve üretim yöntemlerine ait tüm katma değerli işlemlerin tüm basamaklarında yeni bir aşama olan Dördüncü Endüstri Devrimi' ni ifade eder. Bu devrim, devamlı olarak artan ve kişiselleşen müşteri taleplerini karşılamayı hedefler ve tasarım aşamasından başlayarak, ürünün son kullanıcıya teslimi ve uygun olan durumlarda geri dönüşümü de dahil olmak üzere tüm süreçleri kapsayacak işlemlerin iyileştirilmesini içerir.
Özet (Çeviri)
The“Industrial 4.0”term, which means the Fourth Industrial Revolution, was first used in 2011 in the Hannover Fair. The project has been described in detail with the final report prepared in 2013 by Industry 4.0 Working Group which was established in 2012. In this thesis, important basic approaches of the Industry 4.0 revolution, new phenomena occurring in engineering, future expectations, challenges, benefits and applicability in a glass packaging factory are examined. The road to Industry 4.0 will be an evolutionary process. The existing basic technologies and experience will need to be adapted to the specific requirements of manufacturing engineering, and innovative solutions for new locations and new markets will need to be explored. If this is done successfully, Industry 4.0 will help countries that adopt it to increase global competitiveness and maintain the national manufacturing sector. Industry 4.0 defines the Fourth Industrial Revolution as a new level in the organization and management of the entire value chain in the lifecycle of products and production systems. This cycle focuses continuously on individualized customer requests and includes services from the product development and production order starting from the idea stage, including the entire chain, including distribution and recycling of a product to the end user.