Başlangıç klarnet eğitimi için tonal sistem ile ilişkilendirilmiş makamsal müzik eğitimine yönelik bir çalışma modeli önerisi
Proposal for a working model for modal music education associated with the tonal system for initial clarinet training
  1. Tez No: 575699
  2. Yazar: ÖVGÜ ÖZPARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, başlangıç düzeyindeki klarnet öğrencilerinin makamsal eserleri daha kolay algılayıp seslendirebilmeleri için, tonal diziler ile makamsal dizileri ilişkilendirerek klarnet eğitimi sürecine alternatif bir yaklaşım sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmada deneme öncesi modellerden tek grup öntest-sontest deneme modeli kullanılmıştır. Araştırmaya ilişkin ön süreçte ise uzman görüşü alınarak; üzerinde çalışılacak olan Kürdi, Hicaz ve Hüseyni makamları ile konuya ilişkin türküler belirlenmiştir. Araştırmanın deneysel süreci, Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü'nde gerçekleştirilmiş ve çalışma grubu olarak müzikal düzeyleri ve başarı durumları birbirlerine yakın 4 klarnet öğrencisi seçilmiştir. Süreçte; çalışma grubuna 1. hafta öntest uygulanmış, ardından sırasıyla dördüncü, sekizinci ve onikinci haftada sontest uygulamaları yapılmıştır. Uygulama sonunda elde edilen veriler uzman eğitimciler tarafından puanlanarak yorumlanmış ve Bağımlı T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tukey Testi'nden yararlanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, makam dizileri ile tonal dizilerin ilişkilendirilmesi yoluyla ortaya koyulan klarnet öğretim yaklaşımın etkili olduğu görülmüş ve aynı yaklaşımla diğer makam dizileri üzerinde de benzer çalışmalar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present clarinet learning in an alternative way by using tonal sequences and maqam sequences so that the beginner clarinet target can easily perceive and perform the maqam works. For this purpose, pretest-posttest trial model without quasi-experimental control group was used in the study. In the preliminary process of the research, expert opinion was taken; Kurdi, Hicaz and Huseyni maqams and folk songs related to the subject were determined. The experimental process of the study was carried out in Karabuk University Safranbolu Fethi Toker Fine Arts and Design Faculty Music Department and 4 clarinet students whose musical levels and success levels are close to each other were selected as the study group. In the process; The study group was pre-tested in the first week, followed by post-test in the fourth, eighth and twelfth weeks respectively. The data obtained at the end of the practice were evaluated by expert trainers and evaluated using Dependent T-Test, One-Way Analysis of Variance and Tukey Test. As a result of the research, the clarinet teaching approach, which was introduced through the Association of maqam sequences and tonal sequences, was seen to be effective, and similar studies on other Maqam sequences were proposed with the same approach.