E-devlet aracılığıyla sendikalara üyelik ve sendikal örgütlenme üzerindeki etkileri
Membership of the union through e-state and their i̇mpact on trade union
- Tez No: 578027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBİHA KABLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışma; e-Devlet aracılığı ile sendikalara üyelik sistemini incelemek ve bu sistemin sendikal örgütlenme ve sendikal özgürlükler üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak, aynı zamanda sendika üyelerinin, sendikalara yönelik tutum ve davranışlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Bursa İlinde metal sektöründe çalışan sendika üyesi olan 398 ve sendikalara ilişkin görüşleri karşılaştırmak amacı ile sendika üyesi olmayan 52, toplamda 450 işçi ile yapılmıştır. Yapılan çalışmada katılımcıların sektöre, sendikal örgütlenmeye ve sendikal hak ve özgürlükler açısından e-Devlet'e ilişkin tutumları değerlendirilmiştir. Metal sektöründe çalışan işçilerin e-Devlet'e karşı tutumları, sendikaya üyelik şekline göre farklılaşmaktadır. Üye olunan sendika ile sendikal farkındalık ve sendikalaşmaya verilen önem arasında anlamlı ilişkiler vardır. Bunun sebepleri ise, sendikalar ile kurulan irtibat, üyelerin sendikayı benimsemesi ve sendikaların üyeleri benimsemesidir. Kendi istekleri ile sendikaya üye olan kişilerin, e-Devlet'e ilişkin tutumları daha olumluyken, işveren istediği için sendikaya üye olan kişilerin, e-Devlet'e ilişkin tutumları daha olumsuzdur. Bunda, üye olurken baskıya maruz kalma durumu etkili olmaktadır. e-Devlet aracılığı ile sendikalara üye olmak, sendikal örgütlenmeyi sadece niceliksel olarak arttırmıştır. İşçiler, e-Devlet'in sendikal örgütlenmeyi arttırdığına inanmamaktadır. Çalışanların sendikal faaliyetlere katılmaları, sendikal farkındalıklarını arttırmaktadır. Aynı zamanda, sendikaların işlevlerini bilen işçiler, sendikalaşmaya daha fazla önem vermektedir. Kişiler, çalıştıkları ortamda kendilerini ne kadar güvende hissediyorsa, sendikalaşmaya verdikleri önem ve sendikal farkındalıkları o kadar artmaktadır. Sendikaya üye olmayan işçiler, sendikalara karşı olumsuz bir tutum sergilemekte ve sendikaya üye olmayı düşünmemektedir. Sendikaya üye olmayı düşünmeyenler, gelecekte çocuklarının da sendikalı olmasını istememektedir. Sendika üyesi olan ve özellikle sendika üyesi olmayan işçilerin, sendikalara yönelik tutumlarının değişmesi için, sendikalara önemli roller düşmektedir. İşçilerin güvenini kazanmalı ve onları benimsediğini hissettirmelidir.
Özet (Çeviri)
This study; The aim of this study was to examine the membership system of trade unions through e-Government and to reveal the effect of this system on trade union organization and trade union freedoms, as well as to examine the attitudes and behaviors of trade union members towards trade unions. The study was conducted with 398 trade union members working in the metal sector in Bursa and 52 non-trade union workers in total 450 workers in order to compare the opinions of trade unions. In this study, participants' attitudes towards the sector, trade union organization and e-Government in terms of trade union rights and freedoms were evaluated. The attitudes of workers working in the metal sector towards e-Government differ according to the way they are members of the union. There are significant relationships between the membership of the trade union and trade union awareness and the importance attached to unionization. The reason for this is, the contact with the trade unions, the members adopt the union and the unions adopt the members. Persons are members of the trade union with their own will have more positive attitudes towards the e-Government, whereas the members of the trade union are more negative about e-Government because of they want the employer. In this case, exposure to pressure is effective. Being a member of the trade unions through e-government increased the union organization only quantitatively. Workers dont believe that e-Government increases of the trade union organization. Employee participation in trade union activities increases the awareness of trade union. Also, workers who know the function of trade unions give more importance to unionization. The more people feel safe in the environment they work, the greater the importance they attach to unionization and the greater the degree of trade union awareness. Workers are'nt members of the union exhibit a negative attitude towards the trade unions and dont intend to become a member of the union. Those who dont want to become members of the union dont want their children to be unionized in the future. Trade unions have an important role to play in changing trade unions membership and non trade union membership. They must gain the confidence of the workers and make them feel they are embracing them.