Tekstil ve tekstil ürünleri alanında faaliyet gösteren firma yöneticilerinin liderlik bakışı üzerine araştırma uygulaması
Research application on the leadership view of the company managers in the textile and textile products
- Tez No: 579449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇİNKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Textile and Textile Engineering, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İçinde bulunduğumuz çağın önemli konuları arasında yer alan rekabete ilişkin koşullarda, gerçekleştirilen işin bilindik yöntemlerin aksi şekilde başından tasarlayarak veya değişime yönelik mühendislik yardımıyla müşteri durumundakilerin taleplerini münasip bir biçimde niteliği minimum maliyetle minimum zamanda karşılamak ciddi önem taşımakta, lider ve liderlik kavramlarının karşımıza çıkmasında neden olmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde tarihi bir yaklaşımla günümüze dek uzanan liderliğe yönelik teoriler üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda; özellikler kuramıyla davranışsal ve durumsallık varsayımları da araştırma içinde ele alınmıştır. İkinci bölümdeyse lider kavramıyla liderlikle anlatılmaktadır. Ayrıca lider nitelendirmesinin yönetici nitelendirmesinden farklılığı, liderlere neden gereksinim duyulduğu, liderlerin özellikleriyle, liderlerin kullandığı güce, otoriteye yönelik davranışlarının biçimleri incelenmektedir. Üçüncü bölümdeyse, tekstil ve tekstil ürünleri alanında faaliyet gösteren firmaların lider konumunda olan personeller üzerine gerçekleştirilen bir araştırma bulunmaktadır. Ölçmeyi gerçekleştirmek için, Ohio State (Eyalet) Üniversitesi'nin“Liderlik Davranışlarını Betimleme Anketi”nden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan katılımcılar, yüz kişiden oluşmakta, elde edilen veriler ise, SPSS programının yardımıyla çözümlenmektedir. Faktör analizinin sonucunda liderliğe ilişkin davranışların belirli boyutlarda kümelendiği belirlenmiş, maddelerin içeriklerinin incelenmesiyle boyutlar isimlendirilmiştir. Araştırmayla elde edilen sonuçlar doğrultusunda liderlik davranışlarının; cinsiyete, yaşa, şirketteki pozisyona, eğitim durumuna, medeni duruma, çocuk sayısına, eşin çalışma durumuyla işletmede çalışma süresine bağıntılı olduğu, liderlerin de bu bağıntılar doğrultusunda farklı bakış açılarına sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of competitiveness, which is one of the most important subjects of this century, it is extremely important to provide the quality of the customers as quickly as possible in the shortest possible time by designing a business from the very beginning to the contrary, or by using the change engineering. This situation presents the concepts of leader and leadership. In the first part of the study, the theories of leadership from the past to the present are examined. In this context; theories of behavior, behavioral theories and contingency theories were included in the study. In the second part, what is the leader and leadership is explained, the difference of the leader from the manager, the reasons for the leadership, the basic characteristics that the leader should be in, the power, authority and leadership behavior used in leadership are examined. In the third chapter, a study was conducted on the personnel who are leaders of textile and textile products. The“Leadership Behavior Descriptive Questionnaire”of Ohio State University was used as a measuring tool. The study was conducted with 100 participants. SPSS program was used to analyze the research data. As a result of factor analysis, it was determined that leadership behaviors were gathered in certain dimensions and the contents were examined and the dimensions were named. According to research results, leadership behaviors; It is determined that leaders have different perspectives within themselves depending on gender, age, position in company, education, marital status, number of children, working status of the spouse and working time in the enterprise.