Acil servise ilaç entoksikasyonu ile başvuran hastalarda akut pankreatit
Acute pancreati̇ti̇s i̇n pati̇ents who presenti̇ng wi̇th drug i̇ntoxi̇cati̇on to the emrgency department
  1. Tez No: 579808
  2. Yazar: FIRAT EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHFER GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akut pankreatit(AP) karın ağrısı ve amilaz veya lipaz gibi enzimlerde yükselmeyle seyreden pankreasın inflamatuar bir hastalığıdır. Bazen tanınamadığı veya ölüm sonrası tanı konduğu için gerçek insidansı bilinmiyor ama akut pankreatit insidansının 5-35/100.000 olduğu kabul edilir. Avrupa ve özellikle İskandinav ülkelerinde alkol nedeniyle insidans artmaktadır. Teşhis ve tedavi olanaklarının artması ile mortalite azalmaktadır.(özellikle nekrotizan pankreatit de). Mortalitenin en büyük sebebi: ilk iki haftada SIRS(sistemic inflammatory response syndrome) ve organ yetersizliği, iki haftadan sonra ise sepsis ve diğer komplikasyonlardır. İlaca bağlı pankreatit, akut pankreatit etyolojisinin % 0.1-2'sini oluşturmaktadır. Her ne kadar ilaca bağlı pankreatit sıklıkla hafif-orta şiddetli görülsede literatürde ciddi hatta ölümcül seyreden vakalar tanımlanmıştır. Bu çalışmada 2011-2019 yılları arasında acil servise ilaç entoksikasyonu ile başvuran 40 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. 40 hastanın 18' erkek, 22' si kadındı. Yaş ortalması 30,33±19,07 yıl olarak hesaplandı. Hastların 20'sinde komplikasyon gelişmişti. 8'i ölmüş, 32'si taburucu olmuştu. Mortalite oranı %20''idi. Antibiyotik kullanımının mortalite üzerine etkisi görülmedi. Kreatinin yüksekliği mortalite ile ilişkiliydi. En çok zehirlenme nedeni parasetamol ve organofosfat olarak görüldü. Organofosfat zehirlenmesi olan hastaların prognozu kötüydü. İlaç entoksikasyonu ile başvuran hastalarda akut pankreatit sık görülmektedir. Yüksek morbiditesi ve mortalite nedeniyle entoksikasyonlu hastalarda akut pankreatit araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis (AP) is an inflammatory disease of the pancreas with abdominal pain and elevated enzymes such as amylase or lipase. The actual incidence is sometimes unknown because it is sometimes unrecognized or diagnosed post mortem, but the incidence of acute pancreatitis is considered to be 5-35 / 100,000. The incidence is increasing due to alcohol in Europe and especially Scandinavian countries. Mortality decreases (especially in necrotizing pancreatitis) with increasing diagnostic and therapeutic options. The major causes of mortality are SIRS (systemic inflammatory response syndrome) and organ failure in the first two weeks and sepsis and other complications after two weeks. Drug-induced pancreatitis accounts for 0.1-2% of the etiology of acute pancreatitis. Although drug-induced pancreatitis is frequently mild to moderate in severity, severe or even fatal cases have been described in the literature. In this study, 40 patients who were admitted to the emergency department with drug intoxication between 2011-2019 were evaluated retrospectively. Of the 40 patients, 18 were male and 22 were female. The mean age was 30.33 ± 19.07 years. Complications developed in 20 patients. Eight of them died, 32 of them were discharged. Mortality rate was 20%. There was no effect of antibiotic use on mortality. High creatinine level was associated with mortality. The most common cause of poisoning was paracetamol and organophosphate. The prognosis of patients with organophosphate poisoning was bad. Acute pancreatitis is common in patients presenting with drug intoxication. Acute pancreatitis should be investigated in patients with intoxication because of high morbidity and mortality.