X ve Y kuşağı işgören özelliklerinin örgütsel politika algısı ve politik davranış üzerindeki etkisi
The effect of employee characteristic of X and Y generation on organizational policy perception and political behavior
- Tez No: 580033
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel politika algısı ve politik davranış ilişkisi ve bu değişkenlerin X ve Y kuşağı işgören özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Çalışmanın örneklemini Bursa ve Balıkesir' de faaliyet gösteren banka şubeleri oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri anketler aracılığıyla toplanmıştır. Bu kapsamda 360 anket analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, örgütsel politika algısı ile politik davranış arasında kısmen anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. X ve Y kuşağı işgören özellikleri ile politik davranış düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu kısmen kabul edilmiştir. X ve Y kuşağı işgören özellikleri ile örgütsel politika algısı arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between organizational policy perception and political behavior and whether these variables differ from according to employee characteristics of X and Y generation. The sample of the study consists of bank branches operating in Bursa and Balıkesir. The data of the study were collected through questionnaires. In this context, 360 questionnaires were analyzed. The findings of the research showed that there is a significant relationship between organizational policy perception and political behavior. It has been partially accepted that there is a statistically significant difference between the X and Y generation employee characteristics and levels of political behavior. It has been concluded that there is no statistically significant difference between X and Y generation employee characteristics and organizational policy perception.