Üniversite öğrencilerinin psikolojik doğum sırası, toplumsal ilgi ve akılcı olmayan inançlarının bilişsel duygu düzenleme ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological birth order, social interest and irrational beliefs of university students with cognitive emotion regulation
  1. Tez No: 580517
  2. Yazar: SEVİL ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin psikolojik doğum sırası, toplumsal ilgi ve akılcı olmayan inançlarının bilişsel duygu düzenleme becerilerini yordaması üzerine yapılan ilişkisel bir çalışmadır. Araştırma kapsamında White-Campbell Psikolojik Doğum Sırası Envanteri, Toplumsal İlgi Ölçeği, Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formundan yararlanılmıştır. Araştırmanın verileri Ege Üniversitesinde 2015-2016 yıllarında eğitim gören eczacılık fakültesi, fen fakültesi ve eğitim fakültesi öğrencileri arasından 563 katılımcı aracılığı ile elde edilmiştir. Katılımcıların % 64.1'i kadın, % 35.9'u erkektir. Veriler çoklu doğrusal regresyon analizi yapılarak test edilmiştir. Yapılan analizler sonucu psikolojik doğum sırasının alt boyutlarından en küçük kardeş ile pozitif yeniden odaklanma, pozitif yeniden değerlendirme, bakış açısına yerleştirme bilişsel duygu düzenleme alt boyutları arasında ters yönlü ilişki olduğu saptanmış ve en küçük kardeşin felaketleştirme alt boyutunu yordadığı görülmüştür. Ancak diğer psikolojik doğum sırası alt boyutları ile bilişsel duygu düzenleme becerileri arasında bir ilişkiye rastlanmamıştır. Araştırmanın bir diğer değişkeni olan akılcı olmayan inançların kendini suçlama, kabul, düşünceye odaklanma, bakış açısına yerleştirme ve felaketleştirme alt boyutlarını yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak pozitif yeniden odaklanma, plana tekrar odaklanma, pozitif yeniden gözden geçirme bilişsel duygu düzenleme becerileri ile akılcı olmayan inançlar arasında bir ilişki bulunamamıştır. Toplumsal ilgi ile kendini suçlama, diğerlerini suçlama ve felaketleştirme alt boyutu arasında ters yönlü ilişki saptanmıştır. Toplumsal ilgi ile kabul alt boyutu arasında bir ilişki görülmemişken toplumsal ilginin düşünceye odaklanma, pozitif yeniden odaklanma, plana tekrar odaklanma, pozitif yeniden değerlendirme ve bakış açısına yerleştirme alt boyutlarını yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationships of psychological birth order, social interest and irrational beliefs with cognitive emotion regulation skills. The White-Campbell Psychological Birth Order Inventory, Social Interest Scale, Irrational Beliefs Scale, Cognitive Emotion Regulation Scale and Personal Information Form were used to collect the data. The data of the study were obtained from 563 participants from the Faculty of Pharmacy, Faculty of Science and Faculty of Education of Ege University within the 2015-2016 academic year and 64.1 % of the participants were female and 35.9 % were male. Data were analyzed with multiple linear regression analysis. As a result, it was found that there was a negative relationship among the younger child psychological birth order status with positive refocusing, positive reappraisal, putting into perspective of cognitive emotion regulation sub-dimensions. Moreover it was found that there was a positive relationship among younger child psychological birth order status with catastrophizing. However, there was no relationship within other psychological birth order sub-dimensions and cognitive emotion regulation skills. It was seen that was positive relationship among irrational beliefs with self-blame, acceptance, focus on thought, putting into perspective and catastrophizing. However, there was no relationship within irrational beliefs and positive refocusing, refocus on planning, positive reappraisal. It was found that there was a negative relationship within social interest and self-blame, blaming others and catastrophizing sub-dimensions of cognitive emotion regulation. It was seen that there was no relationship within social interest and sub-dimension that acceptence. Finally, it was observed that there was a positive relationship within social interest and sub-dimensions of cognitive emotion regulation that focus on thought, positive refocusing, refocus on planning, positive reappraisal and putting into perspective.