Bazı kinon bileşiklerinin nükleofilik yerdeğiştirme reaksiyonlarının incelenmesi
The investigation of nucleophilic substitution reactions of some quinone compounds
  1. Tez No: 581230
  2. Yazar: PELİN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SERPİL GÖKSEL, DOÇ. DR. SİBEL ŞAHİNLER AYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada başlangıç maddeleri olarak 2,3-Dikloro-1,4-naftakinon (1), p-Bromanil (14) ve p-Kloranil (19) bileşikleri kullanılmış, -S, -N nükleofil grupları içeren çeşitli tiyol ve aminler ile reaksiyonları incelenerek çeşitli kinon türevleri sentezlenmiştir. 2,3-Dikloro-1,4-naftokinon (1) Piperonil amin (2) bileşiği ile sentez yönemi 1'e göre reaksiyona girerek, bilinen 2-((Benzo[d][1,3]dioksol-5-il-metil)amino)-3-kloronaftalen-1,4- dion (3)[65] bileşiği elde edilmiştir. 2-((Benzo[d][1,3]dioksol-5-il-metil)amino)-3- kloronaftalen-1,4-dion (3)[65] bileşiği 1-Bütantiyol (4) ile sentez yönemi 2'ye göre reaksiyona girerek, bilinmeyen 2-((Benzo[d][1,3]dioksol-5-il-metil)amino)-3-(butiltiyo)naftalen-1,4-dion (5) bileşiği elde edilmiştir. 2-((Benzo[d][1,3]dioksol-5-il-metil)amino)-3-kloronaftalen-1,4- dion (3)[65] bileşiği 4-Florotiyofenol (6) ile sentez yönemi 2'ye göre reaksiyona girerek, bilinmeyen 2-((Benzo[d][1,3]dioksol-5-il-metil)amino)-3-((4-florofenil)tiyo)naftalen-1,4-dion (7) bileşiği elde edilmiştir. 2-((Benzo[d][1,3]dioksol-5-il-metil)amino)-3-kloronaftalen-1,4- dion (3)[65] bileşiği 1-Propantiyol (8) ile sentez yönemi 2'ye göre reaksiyona girerek, bilinmeyen 2-((Benzo[d][1,3]dioksol-5-il-metil)amino)-3-(propiltiyo)naftalen-1,4-dion (9) bileşiği elde edilmiştir. 2-((Benzo[d][1,3]dioksol-5-il-metil)amino)-3-kloronaftalen-1,4-dion (3)[65] bileşiği Metil-3-merkaptopropiyonat (10) ile sentez yönemi 2'ye göre reaksiyona girerek, bilinmeyen Metil 3-((3-((Benzo[d][1,3]diksol-5-il-metil)amino)-1,4-diokso-1,4- dihidronaftalen-2-yl)tiyo)propanoat (11) bileşiği elde edilmiştir. 2-((Benzo[d][1,3]dioksol-5-ilmetil) amino)-3-kloronaftalen-1,4-dion (3)[65] bileşiği 1-Dekantiyol (12) ile sentez yönemi 2'ye göre reaksiyona girerek, bilinmeyen 2-((Benzo[d][1,3]dioksol-5-il-metil)amino)-3- (etiltiyo)naftalen-1,4-dion (13) bileşiği elde edilmiştir. p-Bromanil (14) bileşiği 1-Bütantiyol (4) ile sentez yönemi 2'ye göre reaksiyona girerek bilinen 2,3,5,6-tetrakis(bütiltiyo)siklohekza- 2,5-dien-1,4-dion (15)[66], bilinmeyen 2,3,5-tribromo-6-(butiltiyo)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (16), bilinen 2,5-bis(butiltiyo)-3,6-dietoksi-siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (17)[55], bilinmeyen BAZI KİNON BİLEŞİKLERİNİN NÜKLEOFİLİK YERDEĞİŞTİRME REAKSİYONLARININ İNCELENMESİ xiv 2-bromo-3,5,6-tris(butiltiyo)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (18) bileşikleri elde edilmiştir. p- Kloranil (19) bileşiği Piperonil amin (2) ile sentez yönemi 1'e göre reaksiyona girerek, bilinmeyen 2-((Benzo[d][1,3]dioksol-5-il-metil)amino)-3,5,6-triklorocsiklohekza-2,5-dien- 1,4-dion (20) ve bilinmeyen 2,5-bis((Benzo[d][1,3]dioksol-5-il-metil)amino)-3,6- diklorosiklohekza-2,5-dien-1,4-dion (21) bileşikleri elde edilmiştir. p-Kloranil (19) bileşiği 1- Fenil-1H-tetrazol-5-tiyol (22) ile sentez yönemi 2'ye göre reaksiyona girerek, bilinmeyen 2,5- dikloro-3,6-bis((1-fenil-1H-tetrazol-5-yl)tiyo)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (23) bileşiği elde edilmiştir. p-Kloranil (19) bileşiği 2-Merkapto-2-tiyazolin (24) ile sentez yöntemi 3'e göre reaksiyona girerek, bilinmeyen 2,5-dikloro-3,6-bis((4,5-dihidrotiyazol-2-il)tiyo)siklohekza- 2,5-dien-1,4-dion (25) bileşiği elde edilmiştir. Sentezlenen bu bileşikler kolon kromatografisi yöntemiyle saflaştırılarak, yapısal özellikleri çeşitli spektroskopik yöntemlerle (FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS) aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 2,3-Dichloro-1,4-naphthaquinone (1), p-Bromanil (14) and p-Chloranil (19) compounds have been used as starting materials, various quinone derivatives were synthesized by their reactions with some thiols and amines containing -S, N- nuchleophile groups. The known compound 2-((Benzo[d][1,3]dioxol-5-yl-methyl)amino)-3-chloronaphtalene-1,4- dione (3)[65] compound was synthesized by the reaction of 2,3-Dichloro-1,4-naphtaquinone (1) with Piperonyl amine (2) according to synthesis method 1. New 2-((Benzo[d][1,3]dioxol-5-ylmethyl) amino)-3-(buthylthio)naphtalene-1,4-dione (5) compound was synthesized by the reaction of 2-((Benzo[d][1,3]dioxol-5-yl-methyl)amino)-3-chloronaphtalene-1,4-dione (3)[65] with 1-Butanethiol (4) according to synthesis method 2. New 2-((Benzo[d][1,3]dioxol-5-ylmethl) amino)-3-((4-fluorophenyl)thio) naphtalene-1,4-dione (7) compound was synthesized by the reaction of 2-((Benzo[d][1,3]dioxol-5-yl-methyl)amino)-3-chloronaphtalene-1,4-dione (3)[65] with Fluorothiophenol (6) according to synthesis method 2. New 2- ((Benzo[d][1,3]dioxol-5-yl-methyl)amino)-3-(propilthio)naphtalene-1,4-dione (9) compound was synthesized by the reaction of 2-((Benzo[d][1,3]dioxol-5-yl-methyl)amino)-3- chloronaphtalene-1,4-dione (3)[65] with 1-Propanethiol (8) according to synthesis method 2. New Methyl 3-((3-((Benzo[d][1,3]dixol-5-yl-methl)amino)-1,4-dioxo-1,4-dihidronaphtalene- 2yl)thio)propanoate (11) compound was synthesized by the reaction of 2- ((Benzo[d][1,3]dioxol-5-yl-methyl)amino)-3-chloronaphtalene-1,4-dione (3)[65] with 1- Methyl-3-mercaptopropionate (10) according to synthesis method 2. New 2- ((Benzo[d][1,3]dioxol-5-yl-methyl)amino)-3-(ethylethio) naphtalene-1,4-dione (13) compound was synthesized by the reaction of 2-((Benzo[d][1,3]dioxol-5-yl-methyl)amino)-3- chloronaphtalene-1,4-dione (3)[65] with 1-Decanethiol (12) according to synthesis method 2. The known 2,3,5,6-tetrakis(buthylthio)cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (15)[66], the new 2,3,5- THE INVESTIGATION OF NUCLEOPHILIC SUBSTITUTION REACTIONS OF SOME QUINONE COMPOUNDS xvi Tribromo-6-( buthylthio) cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (16), the known 2,5-bis(buthylthio)- 3,6-diethoxi-cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (17)[55] and the new 2-Bromo-3,5,6-tris(buthylthio) cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (18) compounds were synthesized by the reaction of p-Bromanil (14) with 1-Buthanethiol (4) according to synthesis method 2. New 2-((Benzo[d][1,3]dioxol-5- yl-methyl)amino)-3,5,6-trichlorocyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (20) and new 2,5- bis((Benzo[d][1,3]dioxol-5-yl-methyl)amino)-3,6-dichlorocyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (21) compounds were synthesized by the reaction of p-Chloranil (19) with Piperonyl amine (2) according to synthesis method 1. New 2,5-dichloro-3,6-bis((1-phenyl-1H-tetrazole-5- yl)thio)cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (23) compound was synthesized by the reaction of p- Chloranil (19) with 1-Phenyl-1H-tetrazole-5-thiol (22) according to synthesis method 3. New 2,5-Dichoro-3,6-bis((4,5-dihydrothiazol-2-yl)thio)cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (25) compound was synthesized by the reaction of p-Chloranil (19) with 2-Mercapto-2-thiazoline (24) according to synthesis method 3. These synthesized compounds were purified by column chromatography and their structural properties were determined by various spectroscopic methods (FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS).