Âşık Murat Çobanoğlu'nun on birli hece ölçüsü ile yazılan şiirlerindeki değerler eğitimi unsurlarının incelenmesi
Analysing of values education factors in Aşik Murat Çobanoğlu's poems written with 11th syllabic meter
- Tez No: 581293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZAHİR KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Toplumun yaşam biçimi ve fikir inşası itibariyle şekillenen ve somut olmayan olgular, sosyal değer niteliği taşımaktadır. Bu yönüyle toplumdan topluma değişiklik gösteren bu değerler anlamsal olarak farklı dünyaları çağrıştıran bir yapı içerisinde teşekkül eder. Somut olmayan bu değerler, toplumun temel çerçevesini şekillendirmiştir. Bu doğrultuda oluşan sosyal, kültürel ve ahlak normları bu değerler ile açıklanabilmektedir. Tarihsel süreç içerisinde toplumların yaşam biçimleri ve kendilerine kutsal olarak atfettiklerin birçok kural nesilden nesile aktarılan değerler sisteminin genel bilinçaltında yer almaktadır. Başta dil, din, kültür ve etnik yapı bağlamında oluşan sosyal bilinçaltı ve bu bilinçaltının sosyal hayattaki işlevselliğinin aktarım düzeyi bu değerlerle sağlanabilmektedir. Toplumu oluşturan bireyler değerler noktasında toplumun her türlü bilinçaltından beslenmekte ve aileden başlayarak çevresel etkenlerle oluşmaktadır. Toplumun tarihsel gelişiminin ve sosyal bilinçaltı aktarımının daha sağlıklı olması noktasında değerler eğitiminin önemi büyük bir yer tutmaktadır. Bireyin aslı ve nesli arasındaki gözle görülmeyen toplumsal değerler ve bu değerler bağlamında şekillenen toplumsal normlar şüphesiz değerler eğitimi ile var olmaktadır. Bu doğrultuda Âşık Murat Çobanoğlu'nun 11'li hece ölçüsü ile yazılan şiirleri değerler eğitimi bağlamında ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The facts which are intangible and shaped by the life style of the society and the construction of ideas are social values. In this respect, these values, which change from society to society, are formed in a structure that evokes semantically different worlds. These intangible values have shaped the basic framework of society. Social, cultural and moral norms formed in this direction can be explained with these values. In the historical process, the lifestyles of the societies and the many rules that they have attributed to themselves as sacred are located in the general subconscious of the system of values transferred from generation to generation. Firstly, the social subconscious which is formed in the context of language, religion, culture and ethnic structure and the level of the transmission of the functionality of this subconscious in social life can be provided with these values. The individuals which put together the society are nourished from all kinds of subconscious of the society in relation to values and they are formed by environmental factors starting from the family. The importance of values education has an important place in terms of the historical development and healthy transmission of the social subconscious. The social values which are invisible between the origins and the generations and these social norms shaped in the context of these values are undoubtedly existed by values education. In this direction, Âşık Murat Çobanoğlu's poems written with 11'th syllabic meter will be discussed (studied) in the context of values education.