Ortaokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerinin okul yaşam kalitesi, algılanan sosyal destek ve akademik öz yeterlik açısından yordanması
Predicting middle school students' school attachment levels in terms of academic self efficacy, percieved social support and quality of life in school
  1. Tez No: 581816
  2. Yazar: ESMA BOLAT GÜDÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeylerinin; algılanan sosyal destek, okul yaşam kalitesi ve akademik öz yeterlik değişkenlerine göre yordanmasıdır. Araştırmanın örneklemini 632 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak Okula Bağlanma Ölçeği (OBÖ), Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ASDÖ-R), Okul Yaşam Kalitesi Ölçeği (OYKÖ) ve Akademik Öz Yeterlik Ölçeği (AÖÖ) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nin 5. sınıflar için geçerlik ve güvenirlik çalışması tez kapsamında gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde aşamalı çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda; okul yaşam kalitesi, algılanan sosyal destek ve akademik öz yeterlik değişkenlerinin birlikte okula bağlanma düzeyinin %51.9'unu açıkladığı, yani okula bağlanmayı anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. Ayrıca algılanan sosyal destek, okul yaşam kalitesi ve akademik öz yeterlik değişkenlerinin her birinin, ayrı ayrı okula bağlanma değişkeninin yordanmasına anlamlı olarak katkıda bulunduğu saptanmıştır. Bu araştırma, alanyazınında okula bağlanmanın söz konusu üç değişken tarafından yordandığını ortaya koyan ilk çalışmadır. Okul ortamında görülen birçok problemli davranışla ilişkili olan okula bağlanmanın incelenmesi gereken önemli bir değişken olduğu açıktır. Söz konusu problemli davranışların önlenmesi için öğrencilerin okula bağlanma düzeyleri ile ilişkili olan değişkenlerin belirlenmesi önem arz etmektedir. Bulgular, alanyazınındaki araştırmaların sonuçları ışığında tartışılmış ve ileride yapılacak araştırmalara ve uygulayıcılara yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this present thesis, it has been aimed to investigate the role of quality of school life, perceived social support and academic self-efficacy variables in predicting the school attachment levels. In this context, 632 middle school students, who are studying in Izmir, participated to the study. The data collection was done via the School Attachment Scale (SAS), Quality of School Life Scale (QSLS), Perceived Social Support Scale (PSSS) and Academic Self-efficacy Scale (ASES). Reliability and validity of the Perceived Social Support Scale were also done in the present study to use this scale in 5th grade students. For the statistical analysis, stepwise regression was employed. According to the statistical analysis, the scores of QSLS, PSSS and ASES accounted for the 51.9 % of the variance of school attachment scores. Also, each of the levels from Quality of School Life, Perceived Social Support and Academic Self-efficacy Scales were the significant predictors of the school attachment. The present study is the first study in the literature regarding predicting school attachment via these three variables. It is thought that the school attachment has an important role on the problematic behaviors in school. Therefore, it is important to describe and reveal the possible predictors of school attachment. The findings were discussed according to the literature. Also, some suggestions and conclusions were made for the future studies and practitioners.