Trope theory and resemblance
Trop teori ve benzerlik
- Tez No: 582287
- Danışmanlar: PROF. SUN DEMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Benzerlik nominalizmine göre bir nesnenin niteliklerini onun diğer nesnelerle olan benzerlik ilişkileri belirler. Birbirine benzeyen nesneler bir benzerlik sınıfı oluşturur ve bu sınıfların her biri bir niteliğe karşılık gelir. Bu görüşte benzerlik ontolojik olarak nesnelerin niteliklerinden önce gelir. Nesneler benzerlik ilişkilerinin belirledikleri dışında bir doğaya, yapıya ya da niteliğe sahip değillerdir. Nesnelerin sahip olduğu tüm nitelikler birbirleriyle olan benzerlik ilişkilerinden gelir. Fakat nesneler birçok niteliğe sahiptirler ve bu nedenle birbirlerine birçok açıdan benzeyebilirler. Buradan yola çıkarak, birbirine benzer nesnelerden oluşan benzerlik sınıflarının her birinin tek bir niteliğe karşılık gelmesini, bir başka deyişle nesnelerin niteliklerini onların benzerlik ilişkileri üzerinden açıklamak problemlidir. Bir diğer ontolojik teori olan trop teori, nesneyi yapıtaşlarına ayırarak nesnenin her bir niteliğini bir tikel olarak alır. Troplar bu tikel niteliklerdir. Böylece, her bir nesne tropları toplamıdır. Tropların her biri kendi özgün doğasına sahiptir ve nesnesine yalnızca tek bir karakter verir. Bu tezde, trop teorinin nesneler arası benzerliği açıklamak konusunda benzerlik nominalizmine göre daha avantajlı olduğunu savunuyorum. Bunu yaparken tropların benzerlik sınıfları ile nesnelerin benzerlik sınıflarını birbirleriyle karşılaştırıyorum. Sonuç olarak, nesnelerin birbirleriyle olan benzerlik ilişkileri onların niteliklerini belirlediğinde çıkan problemlerin, bu nitelikleri tikeller olarak alıp, nesneyi tropları toplamı olarak incelediğimizde ortaya çıkmadığını gözlemliyorum.
Özet (Çeviri)
According to the resemblance nominalist view, objects have properties with respect to their resemblance relations. Groups of objects that resemble each other constitute a resemblance class and every resemblance class corresponds to a property. So, objects have no nature, no structure or properties independent of their resemblance relations. In this respect, resemblance comes first ontologically in resemblance nominalism. On the other hand, in trope theory, objects are regarded as bundles of their particular properties. These particular properties, namely tropes, are nothing but their particularized nature. They are minimally propertied particulars and every trope confers just one character to its object. If objects resemble each other, this means that their tropes resemble each other. Therefore, the resemblance relations of objects are coming from the particularized nature of their totality of tropes. Throughout my thesis, I have compared the resemblance classes of objects with the resemblance classes of tropes. It seems that since objects have many properties and resemble each other in many respects, to express properties based on the resemblance relations of objects causes certain problems. However, the problems that arise for the resemblance classes of objects do not affect the resemblance classes of tropes. Since tropes as being particularized can resemble each other in just one respect, the resemblance between objects can be explained in terms of their resembling tropes without being exposed to any of those problems.