A cross-age study on students psychological distance and nature connectedness
Öğrencilerin psikolojik mesafe ve doğaya bağlılık seviyeleri: Karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 974108
- Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ergenlerin iklim değişikliğine yönelik algılanan psikolojik mesafelerini (PD) ve doğaya bağlılık (NC) düzeylerini incelemiştir. Çalışma, Kurgulama Düzeyi Kuramı'na (CLT) (Trope & Liberman, 2010) ve Doğa Bağlılık (HWN) çerçevesine (Sidiropoulos et al., 2014) dayandırılmıştır. Mevcut araştırmada (1) öğrencilerin iklim değişikliğine ilişkin algılanan psikolojik mesafe düzeyleri ve doğa bağlılığı seviyeleri; (2) PD boyutlarının cinsiyet, okul düzeyi ve bu iki değişkenin etkileşimine göre farklılaşıp farklılaşmadığı; (3) NC'nin cinsiyet (erkek–kız) ve okul düzeyi (ortaokul–lise) açısından farklılaşıp farklılaşmadığı; ve (4) PD boyutları ile NC arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Veriler, ortaokul ve lise düzeyinde öğrenim gören 571 öğrenciden, İklim Değişikliğinde Psikolojik Mesafe Ölçeği ve Doğa ile Hiyerarşi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda PD için dört faktörlü bir yapı elde edilmiştir: Sosyal–Coğrafi Yakınlık, Sosyal–Coğrafi Uzaklık, Varsayımsal–Zamansal Mesafe ve Zamansal–Coğrafi Yakınlık. Bulgular, öğrencilerin iklim değişikliğini sosyo-coğrafi ve zamansal–coğrafi bağlamda görece daha yakın, varsayımsal–zamansal ve sosyo-coğrafi uzaklık boyutlarında ise daha uzak olarak algıladıklarını göstermiştir. İki Yönlü MANOVA sonuçları, ortaokul ve lise öğrencileri arasında birleşik bağımlı değişkenler açısından anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Post-hoc karşılaştırmalar, lise öğrencilerinin iklim değişikliğini ortaokul öğrencilerine kıyasla daha az zamansal ve varsayımsal olarak uzak algıladıklarını göstermiştir. Bununla birlikte, cinsiyetin psikolojik mesafe üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. ANOVA sonuçları, NC düzeylerinde kız öğrenciler ve lise öğrencileri lehine anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Korelasyon analizleri ise, doğayla orta düzeyde kurulan bağların, iklim değişikliğini daha yakın ve acil bir sorun olarak algılamakla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated adolescents' perceived psychological distance (PD) of climate change and their sense of nature connectedness (NC). Grounded in Construal Level Theory (Trope & Liberman, 2010) and the Hierarchy with Nature framework (Sidiropoulos et al., 2014), current research examined (1) students' levels of perceived psychological distance of climate change and their Nature Connectedness scores; (2) whether the PD dimensions differ by gender, school level, and their interaction; 3) whether NC differs by gender (boys vs. girls), and school level (middle vs. high); and (4) associations between PD dimensions and NC. Data were collected from 571 students attending middle and high schools using the Psychological Distance Scale on Climate Change and the Hierarchy with Nature Scale. Exploratory factor analysis produced a four-factor PD structure, as Social–Geographical Proximity, Social–Geographical Distance, Hypothetical–Temporal Distance, and Temporal–Geographical Proximity. Results indicated that students perceived climate change as relatively proximal in socio-geographical and temporal–geographical terms, but more distant in hypothetical–temporal and socio- geographical distance contexts. Two-way MANOVA showed a statistically significant difference between high and middle school students with respect to the combined dependent variables. Post-hoc comparisons revealed that high school students perceived climate change as less temporally and hypothetically distant than middle schoolers. However, no significant gender effects on psychological distance were found. ANOVA results demonstrated a statistically significant difference on students' sense of NC favoring girls and high schoolers. Correlational analyses suggested that moderate ties to nature correspond with perceiving climate change as a more immediate and urgent concern.