Farklı bitki türleri kullanılarak evsel atık suların arıtımında örnek bir yapay sulakalan uygulaması
An example artificial wetland application in the treatment of domestic wastewater using different plant species
  1. Tez No: 583059
  2. Yazar: SELAMİ YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DEMİR YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada; Muş İli Merkez ilçesinde bulunan Muş Şeker Fabrikasının mevcutta var olan paket arıtma sisteminden çıkan evsel nitelikli atıksularını bahçe sulamasında kullanmak üzere yüzey altı akışlı yapay sulak alan sistemi kullanılmıştır. Yapay sulak alan sisteminin arıtma veriminin artırılması için su mercimeği, su sazları ve meyan kökü gibi farklı bitki türlerinin kullanıldığı bu sistemde, sistemin giderim performansına ait verimler hesaplanmıştır. Yapay sulakalan (YSA) giriş ve çıkış suyundan Sonbahar 2018, Kış 2018 ve İlkbahar 2019 dönemlerinde BOİ, KOİ, AKM, pH ve balık biyodeneyi parametrelerine ait ölçümler alınmıştır. Yapay sulakalan (YSA) giriş ve çıkış sularına ait ölçüm değerleri ile SKKY Tablo 21.1 ve Tablo 21.5 sınır değerleri baz alınarak kıyaslamaları yapılmıştır. Sonuç olarak; BOİ'de %43-53, KOİ'de %54-93 ve AKM'de %64-72 arasında giderim verimleri elde edilmiştir. pH için yüzde değişim % 6-12 arasında hesaplanmıştır. BOİ ve KOİ parametreleri için Yapay sulakalan (YSA) giriş değerleri sınır değerlerinin altında olup çıkış değerleri ise sınır değerlerin üzerindedir. AKM parametresi için Yapay sulakalan (YSA) giriş Kış 2018 dönemine ait değer hariç sınır değerlerinin üzerinde olup, çıkış suları ise sınır değerlerinin altındadır. pH değerleri sınır değerlerin arasındadır. Sonbahar 2018 döneminde ölçülen balık biyodeneyi giriş ve çıkış değerleri sınır değerin üzerinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Sub-flow artificial wetland system has been used to use the domestic wastewater from the existing package treatment system of the Muş Sugar Factory in the central district of Muş for garden irrigation. In order to increase the treatment efficiency of the artificial wetland system (eg duckweed, water reeds and licorice root), the removal efficiencies of the system using different plant species were calculated. In autumn 2018, winter 2018 and spring 2019, measurements of BOD (biological oxygen demand), COD (chemical oxygen demand), SS (suspended solids), pH and fish bioassay parameters were taken in artificial wetland inflow and outflow water. Comparisons were made on the basis of the measured values of artificial wetland inflow and outflow waters and the limit values of WPCR Table 21.1 and Table 21.5. As a result; removal efficiencies were obtained between 43-53% in BOD, 54-93% in COD and 64-72% in SS. The percentage change for pH was calculated between 6-12%. For the BOD and COD parameters, the artificial wetland input values are below the limit values and the output values are above the limit values. In terms of SS parameter, artificial wetland inflow is above the limit values except for Winter 2018 period and the outflow waters are below the limit values. The pH values are between the limit values. In autumn 2018, the input and output values of the fish bioassay were determined above the limit value.