A study into the interplay between first and second language reading motivation and vocabulary development
Birinci ve ikinci dil okuma motivasyonu ile ikinci dilde kelime gelişimi arasındaki etkileşim üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 584022
  2. Yazar: NURAY ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ERTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışma anadil kelime hazinesi, okuma motivasyonu ve alışkanlıklarının ikinci dil kelime hazinesi, okuma motivasyonu ve alışkanlarına olan etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu anlamda okuma davranışı ve anadil etkisinin üzerine az çalışma yapılmış olan boyutlarına ilişkin bir model sunan bu çalışma yabancı dil eğitimi ve araştırmalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışma, çok az çalışmanın yer verdiği, üniversite öğrencilerinin anadil Türkçe kelime hazinesi, okuma motivasyonu ve alışkanlıkları konularında da alana katkı sağlama çabasındadır. Hem katılımcı sayısının fazlalığı, hem de öne sürülen modelin karmaşıklığı dolayısıyla bu çalışmada nicel tarama deseni tercih edilmiştir. Dört farklı üniversiteden 490 gönüllü katılımcının katıldığı bu çalışmada veriler, kelime hazinesi ölçme testleri, okuma motivasyonu ölçekleri ve okuma alışkanlıkları anketleriyle toplanmıştır. Sunulan modelin karmaşıklığı ve yeni bir model olması sebebiyle veriler En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi tekniğiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda anadil kelime hazinesinin ve okuma yeterlilik algısının ikinci dil kelime hazinesini yordadığı ortaya çıkmıştır. Bu yordayıcılar arasında en kuvvetli yordayıcı anadil kelime hazinesidir. Anadil okuma alışkanlıkları anadil kelime hazinesini yordarken aynı ilişki ikinci okuma alışkanlıkları ve kelime hazinesi arasında anlamsız çıkmıştır. Öte yandan her ne kadar her iki dildeki okuma motivasyonları farklı olsa da anadil okuma motivasyonu ikinci dildeki okuma motivasyonunu yordamıştır. Aynı şekilde anadil okuma alışkanlıklarının da ikinci dildeki okuma alışkanlarının yordayıcısı olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma anadilde kelime hazinesi ve okuma alışkanlıkları, ikinci dildeki kelime hazinesi ve okuma alışkanlıkları gelişimi için önemli olduğunu ortaya koymaktadir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the cross-linguistic effect of L1 vocabulary, reading motivation and habits on L2 vocabulary, reading motivation and habits. In this respect, proposing a model, the study aims to contribute to the foreign language education and research. Moreover, the study also seeks to contribute to Turkish language studies through illustrating Turkish vocabulary size, reading motivation and habits of university students. With respect to the sample size and data collection tools required by the complex theoretical model proposed, the study employed a quantitative survey research design. The data was collected through vocabulary size tests, reading motivational scales and reading habits questionnaires from a total of 490 participants from the four different state universities. As the complex theoretical model suggested, the model proposed in the study was analyzed with PLS-SEM technique. The results revealed that L1 vocabulary size and reading efficacy were the two predictors of L2 vocabulary size; however, L1 vocabulary size was the best predictor. Whereas L1 reading habits explained L1 vocabulary size, L2 reading habits did not predict L2 vocabulary size. Although participants' most highly endorsed reading motivational dispositions in L1 and L2 were different, only intrinsic reading motivation explained reading habits in L1 and L2. Moreover, L1 reading motivation and habits significantly predicted L2 reading motivation and habits. In this respect, the study suggests that L1 vocabulary size and reading habits are important in the development of L2 vocabulary size and reading habits.