Klasik gitar tekniklerine ilişkin rahat çalma yaklaşımları
Effortless playing approaches regarding classical guitar techniques
  1. Tez No: 584543
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇETİNDERE
  3. Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, klasik gitar tekniklerinin, bedenin rahat kullanılmasıyla daha kolay uygulanmasını sağlayabilecek yaklaşımları saptamayı amaçlamaktadır. Bu betimsel çalışmada veriler, dünya çapında sıklıkla kullanılan gitar kitaplarından ve metotlarından elde edilmiştir. Verilerin toplanması sırasında belge tarama yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, alanyazında yer alan kaynaklar incelenerek hazırlanmıştır. Elde edilen bulgular, başvurulan kaynaklarda önerilen teknik çalışmalar bağlamında incelenmiş ve klasik gitar tekniklerinin rahat çalma yaklaşımları ile nasıl uygulanabileceği saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to observe the approaches which may provide ease in classical guitar playing techniques. In this descriptive research, data are obtained from guitar technique handbooks and methods that are frequently used worldwide. Literature review method has been used for gathering data. The findings were examined in the context of the technical studies suggested in the references and how classical guitar techniques could be applied with effortless playing approaches were tried to be determined.