Yönetim süreçleri bağlamında bilgievlerinin incelenmesi: Küçükçekmece belediyesi örneği
Examination of bilgievi in the context of management processes: Sample of Kucukcekmece municipality
- Tez No: 584857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı; İstanbul ili, Küçükçekmece ilçesine bağlı olarak hizmet veren bilgievlerinin yönetim süreçleri bağlamındaki özelliklerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu, Küçükçekmece Belediyesine bağlı 10 bilgievinde çalışan 1 koordinatör, 5 yönetici ve 5 öğretmenden oluşmaktadır. Çalışma grubuyla yapılan görüşmeler sonucunda: Karar verme, planlama, iletişim, örgütleme, etkileme, koordinasyon ve değerlendirme gibi yönetim süreçlerine dair özellikler incelenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Nitel Araştırma”yöntemi tercih edilmiştir.“Olgubilim/Fenomoloji”deseni kullanılmış ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme”tekniğinden faydalanılmıştır. Bu görüşmelerde, katılımcılara 12 adet soru yöneltilmiş ve sorulara verilen yanıtlar analiz edilmiştir. Koordinatör, yönetici ve öğretmenlerin bilgievlerindeki yönetim süreçlerine dair tutumları değerlendirilmiş ve çeşitli öneriler sunulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular incelendiğinde, bilgievlerinde yönetim süreçleri açısından etkili olan en baskın unsurların“Kişi Odaklı”unsurlar olduğu sonucuna varılmıştır. Yöneticilerin kişisel özelliklerinin ve yeterliliklerinin, yönetim süreçlerinin önemli bir kısmında etkin bir şekilde varlığını gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Bu araştırma, bilgievi etrafında gelişen yeni alanyazının ilk araştırmalarından olmakta ve bilgievlerinin kurumsallaşması noktasında hem akademiye hem de uygulayıcılara kılavuzluk etme arzusunu taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; is to examine the characteristics of the Bilgievi (Information House) in the context of management processes of the districts of Küçükçekmece, Istanbul. The working group of the study consists of 1 coordinator, 5 administrators and 5 teachers. As a result of the interviews with the working group: The characteristics of management processes such as decision making, planning, communication, organizing, influencing, coordination and evaluation were examined. In the research,“Qualitative Research”method was preferred as data collection tool.“Phenomology”pattern was used and“Semi-Structured Interview”technique was used. In these interviews, 12 questions were asked to the participants and their answers were analyzed. The attitudes of the coordinators, administrators and teachers about the management processes in their Bilgievi were evaluated and various suggestions were made. When the findings obtained in the study were examined, it was concluded that the most dominant elements in the Bilgievi in terms of management processes were“Person-Oriented”elements. It has been found that the personal characteristics and competencies of the managers effectively show their presence in a significant part of the management processes. This research is one of the earliest researches of the new literature developing around Bilgievi and has the desire to guide both academia and practitioners in the institutionalization of their knowledge.