The relationship between nepotism, glass ceiling perception and job satisfaction, a study on women employees of a health care company
Sağlık sektörü çalışanı kadınlarda nepotizm ve cam tavan algısını iş tatmini ile ilişkisi
  1. Tez No: 779027
  2. Yazar: ESRA UZUNHASANOĞLU SAYGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE İLGÜN KAMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz pazar koşullarında işletmelerin rekabet üstünlüğü sağlamadaki en önemli silahlarından bir tanesi insan kaynaklarına yaptıkları yatırımlardır. İşletmeler iş görenlerin örgüt içerisinde sürekliliğini sağlamak adına çalışmalar yürütmekte ve iş tatminsizliği yaratan unsurları ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Bu noktada örgütlerde iş tatminsizliği yaratan unsurlardan nepotizm ve cam tavan sendromunun etkilerinin değerlendirilmesi araştırma kapsamında amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul'da sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin 148 kadın çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre çalışanların nepotizm algısı dışsal tatminlerini ve genel tatminlerini azaltmaktadır. Bununla birlikte cam tavan engellerine ilişkin algı içsel tatmini, dışsal tatmini ve genel tatmini azaltmaktadır. Sosyodemografik özellikler çerçevesinde yapılan analizlerde cam tavan engellerine ilişkin algının yaşa göre farklılaştığı belirlenmiştir. Tatmin faktörlerinden içsel tatmin medeni durum ve çocuk sahibi olma durumuna göre farklılaşırken; dışsal tatmin yaş, çocuk sahibi olma durumu, gelir düzeyi ve haftalık çalışma süresine göre farklılaşmaktadır. Katılımcıların genel tatmin düzeylerinin ise demografik özelliklerden çocuk sahibi olma durumu ve haftalık çalışma süresine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde çalışanların iş tatminini yükseltmek üzere işletmelerin kayırmacılık ve cam tavan engelleri algısı yaratabilecek unsurlardan arındırılmış yönetim politikaları geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's market conditions, one of the most important weapons in providing competitive advantage of companies is their investments in human resources. Companies work hard to ensure the sustainability of employees within the organization and eliminate the factors that create job dissatisfaction. Herein, the effects of nepotism and glass ceiling syndrome which are one of the factors that create job dissatisfaction are evaluated in the scope of this research. The research was carried out with 148 women employees of a health care company in Istanbul. According to the findings obtained from the study, nepotism decreases external satisfaction and overall satisfaction. On the other hand, the glass ceiling perception decreases internal satisfaction, external satisfaction and overall satisfaction. In the analysis made within the framework of sociodemographic characteristics, it was determined that the glass ceiling perception differs according to age. While satisfaction with factors of satisfaction differed according to marital status and children; external satisfaction differs according to age, children, income level and weekly working time. It was determined that the general satisfaction levels of the participants differed according to the demographic characteristics, children and weekly working time. Within the framework of the results obtained, it is recommended to develop management policies that are free of elements that can create a nepotism and glass ceiling perception of the enterprises to increase the job satisfaction of the employees.