Memlûk yönetimi altında Hıristiyanlar
Christians under Mamluk administration
  1. Tez No: 586291
  2. Yazar: BÜŞRA KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AKKUŞ YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mısır, Suriye, Hicaz ve Güneydoğu Anadolu'da hâkim olan Memlûk Devleti, 1250-1517 yılları arasında tarih sahnesinde varlığını sergilemiştir. Bir Türk-İslâm teşekkülü olan Memlûkler, bölgede yönetici tabaka olarak yaşamıştır. Halk ise çoğunlukla Müslüman, bunun yanında Hıristiyan ve az sayıda Yahudilerden oluşmuştur. Hıristiyanlar arasında bölgenin“yerlileri”olarak nitelendirilen bilhassa“Kıptîler / Koptlar”ön plana çıkmıştır. Memlûk yönetimi altında onlarla birlikte siyasî, sosyal, ekonomik ve kültürel varlıklarını sürdürmüşlerdir. Bu sebeple“Memlûk Yönetimi Altında Hıristiyanlar”denilince ilk akla gelen Kıptî Hıristiyanlar olmuştur.Mısır'ınyerli halkı olan ve Memlûk yönetimi altında yaşayan Hıristiyan Kıptîler, dönemin siyasî, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatını şekillendirmede oldukça aktif rol oynamışlardır. Kıptilerin yanı sıra Memlûk coğrafyasında yaşayan Melkânîler, Yâkubîler, Nestûrîler, Keldânîler hakkında da bilgi verilmiştir. Ayrıca“Yabancı Hıristiyanlar”olarak adlandırılan Halkidunlar, Mârunîler, Fransiskenler ve Dominikinler de ilgili yerlerde tezimizde yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Mamluk State in Egypt, Syria and Hijaz and Southeastern Anatolia existed in history between 1250-1517. Mamluk State which is Turkish-Islamic association lived as administrator in the region. Public is mostly Muslim, besides, Christian and a couple of Jewish.“Coptic Christians”,“İndigenous People of The Region”, was occured between Christians. Their political, social, economic and cultural was continued in Mamluk State. Therefore, Christians in Mamluk State is Coptic Christians. They had active role in terms of it's political, social, economic and cultural life of period.It was informed about Malkanis, Jacobites, Nestorians, Chaldeans besides, Coptic Christians in Mamluk State. Also, Chalkedons,Maronites, Fransiscans and Dominicans colled“Foreign Christians”was in the thesis.