Aykap Dergisi dil ve edebiyatla ilgili yazıların söz varlığı açısından incelenmesi (İmla, ses, şekil)
Assessment of linguistic and literary articles published in Aykap magazine in terms of vocabulary richness (Spelling, sound, form)
  1. Tez No: 587155
  2. Yazar: ZHANAT KUANYSHBAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KARTALLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1331
Özet
Bu tez, Kazakistan basın tarihinde ayrı bir yeri olan ve Kazak dilinin gelişiminde özel bir amaç üstlenmiş Aykap Dergisinin dil ve imla özelliklerini konu edinmektedir. Tez; 1. Giriş, 2. Arap Harfli Kazak Türkçesi hakkında kuramsal bilgiler, 3. Gramer İncelemesi ve Transkripsiyonu olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Teze kaynaklık eden metinin tıpkıbasımı tezin son kısmında verilmiştir. Giriş kısmında genel bir bilgi verildikten sonra 2. Bölümde Kazakistan'da dil, Arap harfli Kazak alfabesi ile diğer alfabeler ve imla tartışmaları, Kazak basın tarihinin seyri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Tezin 3. bölümünde ise Aykap dergisindeki dil ve edebiyatla ilgili makaleler; imla, ses ve şekil özellikleri açısından incelenerek Kazak edebî dilinin ilk dönemlerine ait oluşumun nasıl gerçekleştiğine dair somut bilgi ve belgeler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezde yöntem olarak“Tasvirci Gramer Yöntemi”ile“Karşılaştırmalı Gramer Yöntemi”uygulanmış, terimler konusunda ise Zeynep Korkmaz'ın Gramer Terimleri Sözlüğü'ne bağlı kalınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the linguistic and spelling properties of the articles published in Aykap Magazine since it played a special role in the development of Kazakh language and has a distinctive place in the history of Kazakhstan press. The thesis is comprised of three main chapters, namely and respectively Introduction, Theoretical Information on the Arabic Scripted Kazakh Language, and Grammar and Transcription Issues. Facsimile of the source material used as the source is given in the last chapter. After the general information provided in the introduction, we dealt with various discussions in Kazakh society regarding language, Arabic Scripted Alphabet, Use of other alphabets, and spelling. We also gave a detailed account of the history of Kazakh press. The third chapter of the thesis analyzes the linguistic and literary articles published in Aykap Magazine in terms of spelling, voice, and form. Thus we attempted to provide solid evidence and documents on the developmental phases of Kazakh literary language. This thesis used“Descriptive Grammar”and“Comparative Grammar”methods and the terms used in this thesis are strictly taken from the Grammar Terms Vocabulary by Zeynep Korkmaz.