Fen lisesi öğrencilerinin biyoloji dersine karşı tutum ve öz-yeterliklerinin incelenmesi (Trabzon İli örneği)
The research of attitude and self-sufficiency towards Biology lesson of science high students, Example of Trabzon province
- Tez No: 587524
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, fen lisesi öğrencilerinin biyoloji dersi hakkındaki tutumlarına ve öz- yeterliliklerine neden olan faktörlerin, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanılarak ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.Bu çalışma Karma Yöntem Araştırma yaklaşımlarından olan Açıklayıcı Desen metodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma esnasında iki temel aşama kullanılmıştır.Birinci aşamada çalışmaya katılan öğrencilerimize Kişisel Bilgi Formu, Biyoloji Bilimine ve Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ile Biyoloji Öz-Yeterlik Ölçeği uygulanarak istatistik analiz programda değerlendirilmiştir. Böylece araştırmanın nicel bölümü tamamlanmıştır. İkinci aşamada ise birinci aşamadan çıkan sonuçlara göre yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanarak seçilen 36 öğrenciye uygulanmıştır. Böylece araştırmanın nitel bölümü tamamlanmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda fen lisesi öğrencilerinin biyoloji dersine karşı öz-yeterlikleri ve tutumlarının orta seviyede olduğu görülmüştür. Fen lisesi öğrencileri, bu durumun ortaya çıkma nedenlerini; biyoloji dersindeki yabancı terim sayısının fazlalığına, konu sayısı ve içeriğinin çok olmasına, dersin işleniş şekline, ders öğretmenine, derslerde daha önce öğrendikleri bilgiler ile yeni öğrendikleri bilgiler arasında bağlantı kuramamaya, ders kitabının içeriğine, hedeflenen meslek grubu eğitimi sırasında biyoloji dersi konularının yer almamasına ve biyoloji dersini öğretmen tarafından verilen notlar sayesinde kolayca geçmeye bağlamışlardır.Araştırmanın son bölümünde, araştırma sonuçları çerçevesinde konu ile ilgili görüşler ve yapılacak yeni çalışmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to find out the factors that cause the attitudes and self –sufficiency of students of Science High School on Biology lesson by using both quantitative and qualitative reasearches.This research was implemented by Explanatory –Confirmatory Design method which is one of the Mixed Method Research Approaches. Two main periods were applied in the research process. In the first period Biology self-efficasy scale , Personal information form and attitude scale towards Biology lesson and science of students were applied and evaluated in analize program. By this way , qualitative part of the research was completed. In the second period , with the outcomes of the first period a structured interview form was designed and applied to 36 students chosen in the project. Thus, the qualitative part of the research was completed.As a result of the findings obtained from the research , it was found out that the Science High School students' self sufficiency and attitude perceptions towards biology lesson are at midlevel. Science High School students related the reasons of this result to have high number of foreign terms, subject and content , the way of teaching session, the teacher, the number of Biology questions in University entrance exam and also not to be able to relate the new and former terms they learnt.At the final chapter of the research, within the framework of the research results, the views and proposals for the further activities have been submitted accordingly.