Spor merkezlerinde çalışan işgörenlerin örgütsel bağlılıkları ile örgütsel vatandaşlık davranışlarının incelenmesi
Investigation of organizational commitment and organizational citizenship behaviors of employees working in sport centers
- Tez No: 588191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİSE DİLEK SEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, spor merkezlerinde çalışan işgörenlerin örgütsel bağlılığın, örgütsel vatandaşlık davranışı ve alt boyutları ile ilişkileri ve bağlılığın vatandaşlığa etkisinin incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla araştırma Antalya ili ve il merkezlerinde bulunan spor merkezlerinde çalışan toplam 404 işgörenle araştırma gerçekleştirilmiş ve bulgular analiz edilmiştir. Verilerin analizi istatiksel paket programı ile yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Elde edilen verileri açıklamak amacıyla; t testi, Anova testi, pearson korelasyon testi ve regresyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effects of organizational commitment, organizational citizenship behavior and its sub-dimensions on citizenship of employees working in sports centers. For this purpose, a total of 404 employees working in sports centers located in the province of Antalya and and provincial centers were researched and the findings were analyzed. Data were analyzed with statistical package program and 95% confidence level was studied. In order to explain the obtained data; t test, Anova test, pearson correlation test and regression test were used.