6.sınıf öğrencilerinin ondalık gösterimler konusundaki kavrayışlarına üstbilişsel eğitimin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of metacognitive education on theunderstanding of 6th grade students about decimal notations
  1. Tez No: 589513
  2. Yazar: MERVE UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin ondalık gösterim konusundaki kavrayışlarına üstbilişsel eğitimin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılı bahar döneminde İç Anadolu bölgesinde bir devlet okulundaki 38 6.sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Öğrencilerin kavrayışlarını ve üstbilişsel eğitimin etkisini incelemek amacıyla Ondalık Gösterim Teşhis Testi, Ondalık Gösterimle İlgili Farkındalık Oluşturma Aracı, Etkinlik Kağıdı-1 ve 2, Yazma Etkinlikleri, Sesli Düşünme Etkinlikleri ve Görüşme gibi teknikler kullanılmıştır. Veriler içerik analizi yöntemiyle yorumlanmıştır. Araştırma; üstbilişsel eğitimin öğrencinin zihinsel süreçlerinin farkındalıklarını arttırdığı, ondalık gösterimdeki kavram yanılgılarını düzenlemede etkili olduğu, kullanılan etkinliklerin planlama, izleme, değerlendirme boyutlarını geliştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the understanding of the 6th grade students‟ understanding of decimal representations and the effect of metacognitive education on these notions. The study was carried out with 38 6th grade students in a public school in central Anatolia in the spring term of 2018 - 2019 academic year. The tools such as Decimal Representation Diagnostic Test, Decimal Representation Metacognitive Awareness Scale, Activity Sheet 1 and 2, Writing Activities, Thinking Aloud Activities and Interview were used to examine the students' understandings and the effect of metacognitive education. The data were interpreted by content analysis method. As a result of the research, it was observed that metacognitive education increased students' awareness of their mental processes and was effective in regulating misconceptions. It was also detected that the activities used also improved the planning, monitoring and evaluation dimensions.