Kadınlar açısından cuma namazının fıkhi hükmü
Islamic law of friday prayer for women
  1. Tez No: 589719
  2. Yazar: AYŞENUR ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Cuma namazı, ayet ve hadis ile farz kılınan bir ibadettir. Günümüzde, kadınlar açısından Cuma namazının fıkhi hükmü konusunda bir ihtilaf söz konusudur. Bu çalışma Cuma suresi 9. ayet esas alınarak Cuma namazının kadınlara farz olup olmadığı hususunun Kur'ân ve Sünnet bağlamında tespitini kapsamaktadır. Tezimizde önce Cuma ve Cuma ilgili temel kavramlar ele alınmıştır. Daha sonra tefsirlerde ayetin genel anlamı ve kadınlar açısından işlenişine değinilmiş, Hz. Peygamber ile Sahabe döneminden bizlere ulaşan, Cuma namazının geneli ve kadınların Cuma namazına katılımı ile ilgili rivayetlere yer verilmiştir. Fıkıhta konuya dair mezheplerin görüşleri eşliğinde konunun ele alınışı ve çağdaş çalışmalardaki durum incelenmiştir. Tarafların birbirlerine yönelik değerlendirmelerine yer verilmiştir. Sonuçta Müslüman kadınları yakından ilgilendiren bir konuyla ilgili ayet ışığında çözüm bulunmaya çalışılmış, ayetin genele hitabının içine kadınların da girdiği tespit edilmiştir. Farz olduğunu savunanların görüşlerinin farz olmadığını savunanlara göre daha isabetli olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Friday prayer is a worship made obligatory with verses and hadiths. Nowadays, there is a debate about the islamic law of Friday prayer for women. This study covers the determination of whether or not Friday prayer is compulsory for women in the context of Qur'an and Sunnah. In our thesis, the basic concepts related to Friday and Friday are discussed. Afterwards, the general meaning of the verse in tafsirs and the treatment of women in terms of the Prophet Muhammed and the Companions of the Prophet reached us, the Friday prayer in general and the participation of women in the Friday prayer is gaven. The subject of the issue and the situation in contemporary studies are examined with the views of the school in Islamıc law. The scholars assessments of each other were included. As a result, it has been tried to find a solution in the light of the verse on a subject that is closely related to Muslim women, and it has been determined that the verse has entered into the general address of women. It was concluded that the views of those who claim that it is obligatory are more accurate than those who argue that it is not obligatory.