Organizasyon bilgi sistemleri odağında finansal bilgi sistemi ve bir analiz
Financial information system in the focus of organizational information systems and an analysis
  1. Tez No: 589736
  2. Yazar: DUYGU DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Teknolojik çevredeki gelişmeler başta olmak üzere gerçekleşen her değişim/gelişim organizasyonların yapısal olarak bir dönüşüm geçirmelerine sebep olmaktadır. Bu dönüşüm organizasyonları yataylaştırarak her biriminin bilgi sistemleri halinde kategorize olmasını sağlamaktadır. Bu aşamada dönüşüm sonucunda organizasyon bilgi sistemleri kavramı oluşmaktadır. Bu sistemler organizasyonun her birimi için, organizasyonun ortak hedefleri doğrultusunda birbirleri ile iletişim halinde olan, birbirlerinin raporlarına ihtiyaç duyan sistemlerdir. Özelikle günümüzde kullanıcıların bilgiye olan artan ihtiyaçları, bilgiye erişmeleri ve erişilen bilgilerin karar alma süreçlerindeki etkili kullanımları ve organizasyonların sektör rekabetlerinde avantaj edinme çabaları bilgi sistemlerine odaklanılmasına sebebiyet vermektedir. Çalışmada bahsedilen sistemler olan organizasyon bilgi sistemlerinden finansal bilgi sistemine odaklanılmıştır. Çalışmada öncelikle; temel kavramlar incelenerek bilgi sistemlerinin gelişimi ve çeşitlerinden ayrıntılı bir şekilde bahsedilmiştir. Sonrasında ise organizasyon bilgi sistemleri genel hatlarıyla ele alınarak finansal bilgi sistemlerinin işleyişi, raporları ve bu raporların yönetsel kararlara olan etkilerinden bahsedilmiştir. Genel anlamda bir finansal bilgi sisteminin organizasyonel etkileri özetlenmiştir. Çalışma, bu kapsamda ilerletilerek otomotiv sektöründe sac parça üretimi ve kalıpçılık sektöründe faaliyet gösteren bir firma için yeni bir uygulama geliştirilmiştir. Bu aşamada hem mevcut işin otomotize edilmesi hem de bu işe bağlı olarak gerçekleşmesi gereken iş akışlarının yürütülerek farklı birimlerle olan iletişimlerinin sağlanması hedeflenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda işlem kayıpları ve gecikmelerine yol açan geleneksel biçimde yürütülen bir operasyon otomotize edilmiştir. Kendisinden sonraki birimlere ise veri/bilgi geçişini sağlayacak süreçler entegre edilmiştir. Bunların sonucunda ise tüm departmanları içine alan bu entegrasyon sayesinde anlık ve gerçek raporlara ulaşılarak yöneticilerin rasyonel kararlar almaları sağlanabilmektedir. Bu sayede işlerin etkinliği, hızı ve verimliliği artırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Every change / development, especially in technological environment, causes the organizations to undergo a structural transformation. This transformation horizontalizes the organizations so that each unit is categorized into information systems. At this stage, the concept of organization information systems is formed as a result of transformation. These systems are the systems that are in communication with each other in line with the common goals of the organization and need each other's reports for each unit of the organization. Especially today's increasing needs of users, access to information and effective use of information in decision-making processes and efforts of organizations to gain advantage in sector competitiveness result in a focus on information systems. In the study, the scope of financial information system, which is one of the systems mentioned, is focused on. Firstly; by examining the basic concepts, the development and types of information systems are discussed in detail. Afterwards, by mentioning organizational information systems in general strokes, operation of financial information systems, their reports and the effects of these reports on managerial decisions are referred. In general, the organizational effects of a financial information system are summarized. By improving the study within this scope, a new application (practice) has been developed for a company which is active in sheet metal production and molding industry in automotive sector. At this stage, it is aimed to both automate the current work and ensure the communication with different units by conducting the workflows that should be realized in connection with this work. As a result of the study, an operation which was carried out in a traditional manner leading to transaction losses and delays was automated. The processes that will enable data / information transfer to have been integrated to the subsequent units. As a result, thanks to this integration that includes all departments, instant and real reports can be reached, and managers can make rational decisions. Thus, the efficiency, speed and productivity of the works are increased.