Farklı refah devleti uygulamaları çerçevesinde kadın refahı-esnek çalışma ilişkisi
The relationship between women's welfare and flexible work in the framework of different welfare state practices
- Tez No: 590090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sanayi Devrimi'nden sonra kentleşme, tam gün çalışma, ev ve çalışma ortamının birbirinden ayrılması, bağımlı çalışma gibi dönüşümler yaşanırken cinsiyet temelli iş bölümüne dayalı erkeğin ailenin geçimini sağladığı ve kadının tam zamanlı olarak ev işlerini üstlendiği çekirdek aile modeli toplumda yaygınlaşmıştır. Günümüzde ise küreselleşme süreci ve artan rekabet ortamında esnekleşen çalışma ilişkileri, atipik çalışma biçimleri ortaya çıkmaktadır. Toplumsal yapıda ise daha önce atipik olarak tanımlanan aile yapıları yaygınlaşmakta, kadınların işgücüne katılım oranı artmaktadır. Kadın istihdamını arttırmaya yönelik politikalar ise genellikle esnek çalışmayı teşvik etmektedir. Çalışmada, kadınların değişen toplumsal rolleri, farklı refah devletleri ve bu devletlere göre farklılık gösteren kadınlara yönelik politikalar hakkındaki literatür değerlendirilmektedir. Refah devleti rejimleri sınıflandırması ekseninde seçilen ülkelerde kadın refahını etkileyen ve kadınları esnek çalışma biçimlerine yönlendiren toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları, bakım hizmetleri, doğuma bağlı izinler, ücret, iş-yaşam dengesi alanlar karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Esnek çalışma biçimlerinin kadınlar tarafından tercih edilip edilmediği, esnek çalışmanın kadın refahı üzerindeki etkisi araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the Industrial Revolution, urbanization, full-day work, the separation of the home-work environment, dependent study as well as transformations, while the gender-based division of labor based on the division of the family and the woman's full-time home-based work underpinned the family has become widespread in the family model. Today, the globalization process is increasing in a competitive environment that is an occasion of flexible working relations and atypical work styles. In the social structure, the family as a called an atypical are becoming widespread and the female labor force participation rate is increasing and the other things that policies to increase of women's employment generally encourage to flexible work type. In research, the literature on the changing social roles of women, different welfare state regimes and policies towards women who differ according to these regimes are evaluated. In selected countries on the basis of classification of welfare state regimes, gender equality policies that affect women's welfare and direct women to flexible working styles, care services, birth-related leave, wage and work-life balance are examined comparatively. Whether flexible working styles are preferred by women and the effect of flexible work on women's welfare is being investigated.