Ortaöğretimde ikinci yabancı dil eğitimi alan ve almayan öğrencilerin çoklu zekâ yönüyle karşılaştırılması
Comparison of the students who did and did not receive second foreign language training in secondary education within the frame of multipleintelligences
- Tez No: 528452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, onuncu ve on birinci sınıf ikinci yabancı dil eğitimini alan ve ikinci yabancı dil eğitimini almayan öğrenciler için çoklu zekâ alanları yönüyle incelenmiştir. Araştırma grubu İstanbul ili iki bin on beş ile iki bin on altı yılına ait onuncu ve on birinci sınıf ikinci yabancı dil eğitimi alan ve ikinci yabancı dil eğitimi almayan öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrenciler rastgele yöntemle seçilmiştir ve yüzde ellii ikisi ikinci yabancı dil eğitimi alan Fen ve Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşmaktadır, iki yüz kırkelli ibeşidördü ikinci yabancı dil eğitimi almayan Genel ve Meslek Lisesi öğrencilerinden oluşmaktadır.Çalışmadaoluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Celal Gülşen tarafından geliştirilmiş ve güvenirlik çalışması yapılmış olan“Çoklu Zekâ Alanları Değerlendirme Ölçeği”kullanılmış ve sekiz zekâ alanına göre sonuçlar belirlenmiştir. Ölçek aracılığıyla elde edilen veriler onuncu sınıf ve on bbirinci sınıf öğrencilerin ikinci yabancı dil eğitimi değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğine bakılmıştır. Veri analizinde sırasıyla ilk olarak frekans dağılımları ve sonrasında verilerin normal dağılıma sahip olup olmadığına yönelik çarpıklık ve basitlik değer analizi ile alt boyutların histogram grafikleri incelenmiştir. Daha sonra çoklu zekâ alanları değerlendirme ölçeğine ait ikinci yabancı dil alma değişkenine göre Aritmetik Ortalama, Standart Sapma ve Standart Hata Değerlerine ilişkin tablolara yer verilmiştir. Ölçeğin alt boyutlarına ait varyansların homojenliği içinse Levene Testi'ne bakılmıştır. Son olarak ise öğrencilerin ikinci yabancı dil alıp almama değişkenine göre bağımsız grup T-Testi sonuçlarının ve ölçeğin kendi iç değerlendirme sonuçlarının yer aldığı tablolar incelenmiştir. Araştırmada onuncu sınıf öğrencilerin T-Test sonuçlarında anlamlı farklılık mantıksal/ matematiksel zekâ ile görsell Görsel/uUzamsal zZekâ uzamsal zekâ alanlarında elde edilmiştir. Mantıksal/ matematiksel zekâ alanında anlamlı farklılık onuncu sınıf ikinci yabancı dil eğitimi alan öğrenciler lehine tespit edilmişken görsel/ uzamsal zekâ alanında anlamlı farklılık onuncu sınıf ikinci yabancı dil eğitimi görmeyen öğrenciler lehine tespit edilmiştir. Araştırmada on birinci sınıf öğrencilerinin T-Test sonuçlarında anlamlı farklılık mantıksal/ matematiksel zekâ, görsel/ uzamsal zekâ ve kişilerarası sosyal zekâ alanlarında elde edilmiştir. Mantıksal/ matematiksel zekâ alanında anlamlı farklılık on birinci sınıf ikinci yabancı dil eğitimi alan öğrenciler lehine tespit edilmişken görsel görsel/uzamsal zekâ ile kişilerarası sosyal zekâ alanlarında anlamlı farklılık on birinciuncu sınıf ikinci yabancı dil eğitimi görmeyen öğrenciler lehine tespit edilmiştir. Ölçeğin kendi iç değerlendirme tablosuna göre, onuncu sınıf ikinci yabancı dil alan ve almayan tüm öğrencilerinin doğacı zekâ alanı hariç diğer tüm zekâ alanlarının gelişmiş olduğu tespit edilmiştir. Doğacı zekâ alanınınsa çok gelişmemiş olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin kendi iç değerlendirme tablosuna göre, on birinci sınıf ikinci yabancı dil alan ve almayan tüm öğrencilerinin doğacı zekâ alanı hariç diğer tüm zekâ alanlarının gelişmiş olduğu tespit edilmiştir. Doğacı zekâ alanınınsa çok gelişmemiş olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the students who did and did not attend the tenth and eleventh grade and take training pertaining to the second foreign language have been analyzed in the context of multiple intelligences. The research group consists of students who have taken the second foreign language education in the tenth and eleventh grades in the Istanbul province during the two thousand and fifteen -two thousand and sixteen academic year and the ones who do not have a second foreign language education in the same grades and province. The students have been randomly selected and one hundred and fifty two are students from Science and Anatolian High School who received second foreign language training and two hundred and fifty four are from General and Vocational High School students who do not have second foreign language training. As a means of data collection in the study,“Multiple Intelligence Fields Assessment Scale”, which was developed by Celal Gülşen and tested in order for reliability, has been used and findings of the respective scale have been identified according to eight areas of intelligence. The data obtained through the scale has been examined whether the teenth and eleventh grade students presented a meaningful difference compared to the second foreign language education variable. In data analysis, respectively, firstly frequency distributions and afterward skewness and simplicity value analysis of whether the data have normal distribution or not and histogram graphs of sub- dimensions have been observed. Then, the tables related to values of Arithmetic Mean, Standard Deviation, and Standard Error have been reflected as claimed by the second foreign language learning variables of the Multiple Intelligence Fields Assessment Scale. The Levene Test has been used for the homogeneity of the variances belonging to the sub- dimensions of the scale. Ultimately, the independent T-test results with reference to the variance of whether the students taking the second foreign language and the tables, in which the results of the internal evaluation of the respective scale included, have been analyzed. In the study, significant variations in the T-test results of teenth-grade students have been obtained in the areas of visual-spatial intelligence and logical-mathematical intelligence. Significant variation in the area of logical-mathematical intelligence was determined in favor of students in the teenthtenth grade who received second foreign language training while a significant variation in the visual-spatial intelligence domain was found in favor of the students who did not study the second foreign language in the teenth grade. In the study, significant variations in the T-test results of eleventh-grade students have been obtained in the areas of logical-mathematical intelligence, visual-spatial intelligence, and interpersonal social intelligence. Significant variation in the area of logical-mathematical intelligence was obtained in favor of students in the eleventh grade who received second foreign language training while a significant variation in the visual- spatial intelligence and interpersonal social intelligence areas were established in favor of the students who did not study the second foreign language in the teenth grade. Corresponding to the internal assessment of the scale, all other intelligence domains apart from the natural intelligence of all students, who did and did not receive the second foreign language training in the teenth grade, have been found to be developed. It has been identified that the naturalistic field of intelligence is not very developed. In accordance with the internal evaluation of the scale, all other intelligence areas except for the naturalistic intelligence area of all students who did and did not take the second foreign language in the eleventh grade have been found to be developed. It has been determined that the area of naturalistic intelligence is not very developed.