Flüt eğitiminde entonasyon
Intonation in flute education
  1. Tez No: 590431
  2. Yazar: ÜMİT BİRCAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmanın temel amacı lisans düzeyinde mesleki flüt eğitimi alan öğrencilerin entonasyon algılarının geliştirilebilirliğinin gözlemlenmesidir. Flüt eğitiminde kullanılan geleneksel yöntemlere ek olarak alternatif çalışma modeli ve alternatif kaynak kullanımı amaçlanmıştır. Entonasyon gelişimini tespit etmek amacıyla uzman görüşleri doğrultusunda“Entonasyon Değerlendirme Kriterleri”oluşturulmuş, entonasyon gelişimini ölçmek amacıyla ölçüm araçları belirlenmiştir. Belirlenmiş olan formlar ve kriterler ışığında, Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümünde ana çalgı Flüt Öğrenimi görmekte olan 12 öğrencinden oluşan çalışma grubu uygulanan hazırbulunuşluk çalışmasının ardından deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmış; iki hafta önbilgilendirme ve sekiz hafta uygulama olmak üzere toplam on hafta süresince deney grubuna alternatif kaynaklarla alternatif çalışma modelleri uygulanmıştır. Veriler uygulama öncesinde ve sonrasında sesli ve görüntülü olarak kaydedilmiş, ses dosyaları dijital ortamda uzmanlar tarafından belirlenmiş“Entonasyon Değerlendirme Kriterleri”eşliğinde“Melodyne”programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Toplanan veriler SPSS 17.0 programında araştırmanın genel amacına uygun alt amaçlara yönelik istatistiksel yöntemlerle çözümlenmiştir. Araştırma kapsamında iki vuruşluk gam, bir vuruşluk gam, etüt ve eser puanlarının öntest-sontest karşılaştırmalarında hangi analizlerin yapılacağına karar verilebilmesi amacıyla iki vuruşluk gam, bir vuruşluk gam, etüt ve eser öntest ve sontest puanlarının ayrı ayrı çarpıklık basıklık değerleri incelenmiştir. Elde edilen öntest ve sontest verileri önce birbirlerinden ayrı olarak“Bağımsız T- Testi”analizi ile, sonrasında ise“Bağımlı T-Testi”ile analiz edilmiştir. Bulgular doğrultusunda deney grubu öğrencilerinin sontest puanları ile kontrol grubu öğrencilerinin sontest puanları karşılaştırıldığında, deney grubu öğrencilerinin puanları daha yüksek bulunmuştur. Alternatif yöntemler ve kaynaklarla gerçekleştirilen uygulama sürecinin deney grubu öğrencilerinin entonasyon konusunda algılarını ve başarılarını yükselttiği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar doğrultusunda mesleki flüt eğitiminde konuyla ilgili yapılabilecek yeni çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to observe the enhancement of intonation perceptions of the students who take vocational flute education at undergraduate level. In addition to the traditional methods used in flute education, an alternative study model and alternative resource use were aimed. In order to determine the development of intonation,“Intonation Evaluation Criteria”was established in line with expert opinions and measurement tools were determined to measure intonation development. In the light of the determined forms and criteria, research group composed from 12 students learning flulte as main instrument at Karabük University Safranbolu Fethi Toker Faculty of Fine Arts and Design Department of Music, after the readiness study, the group divided into two groups as experimental group and control group.In the experimental group, alternative study models with alternative sources were applied for a total of ten weeks including two weeks of preliminary information and eight weeks of application. The data were recorded before and after the application with audio and video, and the audio files were analyzed in digital environment by“Melodyne”program with the“Intonation Evaluation Criteria belirlenmiş determined by experts. The collected data were analyzed with statistical methods for the sub-objectives in accordance with the general purpose of the study in SPSS 17.0 program. Within the scope of the research, in order to determine whether parametric analysis or non-parametric analysis of pre-test and post-test comparisons of two-beats scales, one-beat scales, etude and piece, two-beats scales, one-beat scales, etude and piece pre-test and post-test scores skewness values were separately examined. The pre-test and post-test data obtained were analyzed separately by ”Independent T-Test“ and then by ”Dependent T-Test". According to the findings, when the posttest scores of the experimental group students and the posttest scores of the control group students were compared, the scores of the experimental group students were found to be higher. It was concluded that the application process, which was carried out with alternative methods and resources, increased the perceptions and success of experimental group students about intonation. In line with the results, suggestions were made for new studies on the subject in vocational flute training.