Investigating social-emotional language learning competences of English language and literature students with regard to demographic factors
İngiliz dili ve edebiyatı öğrencilerinin sosyal-duygusal dil öğrenme yeterliliklerinin demografik değişkenlere göre araştırılması
- Tez No: 590444
- Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünya; ticaret, kültür, teknoloji, turizm ve insanlarla gitgide artarak daha bağlantılı bir hale gelmektedir. Bu küreselleşme ortak bir dille iletişimi gerektirmektedir. Dil çalışmaları bu bağlamda büyük önem arz etmektedir. Dil öğrencilerinin bu ortak dili başarılı ve etkili bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Bir öğrenciyi başarılı yapan nedir? Öğretmenler öğrencileri sınavlardaki başarımlarına göre değerlendirirdi. Ancak yaşadığımız çağda, sınavlardan yüksek not almanın başarı göstergesi olmadığının farkına varıldı. Öğrencilerin yabancı dil ve toplum açısından kendilerinin ve toplumun farkında olmaları, öz-yönetim becerisi edinmeleri, sağduyulu kararlar almaları ve sağlıklı ilişkiler yürütmeleri gerekmektedir. Bu nitelikler öğrenciler için sosyal ve duygusal öğrenme yetileridir. Bu çalışma, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim gören İngiliz Dili öğrencilerinin sosyal-duygusal yabancı dil öğrenme yetilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma ayrıca demografik etmenler açısından, katılımcıların sosyal duygusal ve yabancı dil öğrenme başarımlarıyla sayısal olarak anlamlı farklar olup olmadığını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Cinsiyet, genel not ortalamaları, sınıflar ve öğrencilerin tek dilli veya çift dilli yabancı dil öğrencileri olmaları, bu araştırmadaki demografik değişkenlerdir. Sosyal duygusal yabancı dil öğrenme yetilerini ölçmek için, Zaimoğlu (2018) tarafından geliştirilen“Sosyal-Duygusal Yabancı Dil Öğrenme Ölçeği”kullanıldı. Çalışma, Mustafa Kemal Üniversitesi'nde 173 lisans öğrencisiyle uygulanmıştır. Sonuçlar; cinsiyet ve genel not ortalamasının, sosyal duygusal yabancı dil öğrenme yetilerinin bazılarını etkilediğini ortaya koymuştur. Katılımcılıarın tek dilli veya çift dilli yabancı dil öğrencileri olmaları ve sınıfları, sosyal duygusal yabancı dil öğrenme yetileriyle sayısal olarak anlamlı fark ortaya koymamaktadır.
Özet (Çeviri)
The world is becoming increasingly interconnected with trade, culture, technology, tourism and people. This globalization necessitates a common language to communicate effectively. Language studies carry utmost importance in this context. Language learners need to use this common language successfully and effectively. What makes a student successful? Teachers used to evaluate the success by tests and performance. Yet, in the century we live, it is realized that getting A+ from a language test does not show success. The students need to be self-aware and socially aware, get the ability of self-management, make responsible decisions and manage healthy relationships in terms of the target language and the society. The items written are the social-emotional foreign language learning competences for students. The present study indents to investigate the social-emotional foreign language learning competences of English language learners who are enrolled in English Language and Literature Department. This study also aims to reveal if there are statistically meaningful differences in SEFLL competences of the participants in terms of demographic factors. Gender, GPAs, the year of the study and the students' being monolingual or bilingual L2 learners are the demographic factors in this research. To measure SEFLL competences,“Social Emotional Foreign Language Learning Scale”, which is developed by Zaimoğlu (2018), was utilized. The study was implemented in Mustafa Kemal University with 173 undergraduate students. The results revealed that gender and GPAs affected some of the SEFLL competences. The participants' being monolingual or bilingual L2 learners and their year of the study did not form a statistically meaningful difference in SEFLL competences.