Down sendromlu çocuklarda geleneksel ve sanal yöntemlerle yapılan uygulamalı spor eğitimi programlarının kaba motor beceriler üzerine etkisi
The effect of traditional and virtual sports training programs on gross motor skills in children with down syndrome
- Tez No: 590792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET RAMAZANOĞLU, DOÇ. DR. SELDA UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, Down Sendromlu (DS) çocukların motor becerini artırmak için planlanmış bir egzersiz programı ile aynı amaca yönelik sanal oyun programlarının kaba motor beceri ve fiziksel uygunluk parametreleri üzerindeki etkilerini incelemek; 12 hafta süresince uygulanan bu iki yöntemin farklılığını araştırmaktır. Araştırmanın örneklemi, 8-12 yaş aralığında olan hafif ve orta düzeyde zihinsel engel tanısı almış 14 Down Sendromlu çocuktan oluşmaktadır. Katılımcılar, geleneksel uygulama (7 kişi) ve sanal uygulama (7 kişi) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba 12 haftalık egzersiz programı (denge, kuvvet, koordinasyon ve çeviklik) haftada 3 gün, her seferinde 60 dakika olarak uygulanmıştır. Geleneksel uygulama grubunda geleneksel spor eğitimi kullanılmış ve sanal uygulama grubunda ise sanal oyunlar (geleneksel spor eğitiminin içeriğine benzer) oynatılmıştır. Araştırmada, her iki grubun kaba motor beceri değerlendirmesi için Bruininks Oseretsky Motor Beceri Testi-2 skorları, postural denge değerlendirmeleri için Biodex Stability System denge testleri ve sanal oyun değerlendirmeleri için Xbox360 kinect oyunlarında alınan puanlar kullanılmıştır. Bu testler, egzersiz programları öncesinde ve 12 hafta sonunda tekrar edilmiştir. Grup içi karşılaştırmalar Wilcoxon Testi ile, gruplar arası karşılaştırmalar ise son ve ön testlerin farkları alındıktan sonra Mann Whitney U testi ile yapılmıştır. On iki hafta süresince uygulanan egzersiz programı sonucunda her iki grubun toplam kaba motor beceri değerlerinde anlamlı düzeyde ilerleme tespit edilmiştir (p0,05). Sanal Uygulama Grubunun kendi uygulama oyunlarının test skorları incelendiğinde denge, üst ekstremite koordinasyonu ve kuvvet oyununda her üç seviyede de anlamlı düzeyde ilerleme saptanmışken (p0,05). Bu araştırma sonuçlarına göre sanal ve geleneksel spor eğitimi programları ile DS'li çocukların kaba motor beceri kapasitelerini artırılabileceği gösterilmiştir. Sanal oyunların, bu çocuklarda kuvvet, koordinasyon, çeviklik ve postural dengedeki iyileşmeyi hızlandırmak için etkili bir yöntem olarak hem evde hem de egzersiz merkezlerinde kullanılması tarafımızdan önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of 12 weeks sports training program and virtual game program designed to improve motor abilities on gross motor ability and physical fitness parameters in children with Down Syndrome. Fourteen children with Down Syndrome ages between 8-12 and have mild and moderate mental disability participated in this study. Subjects divided into two groups; traditional training group (7 children) and virtual training group (7 children). Both groups attended 60-minute exercise sessions (stability, strength, coordination and agility) three times a week for 12 weeks. Traditional training group (TTG) trained with traditional sports exercises, whereas virtual training group (VTG) trained with virtual games, consisting similar contents with traditional sports exercises. Bruininks Oseretsky Motor Ability Test-2 was used to examine the gross motor ability improvements; Biodex Stability System (BSS) was used for asses the effects of the training on postural balance and Xbox360 kinect game scores were used for evaluating the effects of virtual sports training and transfer of traditional training to virtual environment. These tests were done before and after 12 weeks training program. Wilcoxon test were used to evaluate between group differences and Mann Whitney U test were used to compare the results of pre- and post-tests. After 12 weeks of training program both groups demonstrated significant improvements in gross motor ability tests (p0.05). When the results of Virtual application games test scores were analysed a significant progress was detected in each three levels in balance, upper extremity coordination and strength games (p0.05). According to this research results, it is indicated that the capacity of gross motor skills of children with DS, can be enhanced by virtual and traditional sports education. We recommend the use of virtual games as an effective method to accelerate the enhancement of these children's strength, coordination, agility and postural balance skills both at home and exercise centers.