Öğrenci gözüyle imam hatip ortaokullarında motivasyon düşüklüğünün sebepleri: Karabağlar örneği
The reasons of lack o f motivation from the perspectives of students i̇n imam hatip secondary schools: Karabağlar sample
  1. Tez No: 591293
  2. Yazar: DURMUŞ ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmamızda İmam Hatip Orta Okullarının, öğrenci gözüyle motivasyonlarını düşüren faktörlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırmamızda anket tekniği kullanılarak veriler toplanmış, elde edilen bu veriler SPSS programıyla analizler yapılarak yorumlanmıştır. Analizlerin sonuçları değerlendirilerek uygun görülen önerilerde bulunulmuştur. Yapılan araştırma ve analizler sonucunda kısaca şu sonuçlara varılmıştır; Öğrencilerin özellikle ilk sınıflarda öğrenmeyle ilgili motivasyonları oldukça yüksektir. Sınıflar büyüdükçe motivasyonları düşmektedir. Buna neden olan aile, arkadaş, sosyal medya, derslerin yoğun olması vb. gibi birçok faktör bulunmaktadır. Öğretmen faktörünün motivasyonda çok önemli bir yeri olduğu tespit edilmiştir. Öğrenciler sevdikleri öğretmenin dersine ilgi duymaktadır. Öğrencilerin çoğunluğu kitap okumayı sevmektedir fakat ders kitaplarını ilgi çekici bulmamaktadırlar. Araştırmada ulaşılan sonuçlara yönelik önerilerde bulunulmuştur. Araştırmamız İmam Hatip Ortaokullarına yönelik bir araştırma olsa da, eğitim konusunda birçok müşterek soruna yönelik tespitler olduğu için genel olarak eğitim alanına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the factors that decrease the motivation of Imam Hatip Secondary Schools from the point of view of students. In this research, data were collected by using the questionnaire technique, and the obtained data were interpreted by analyzing with SPSS program. The results of the analyzes were evaluated and recommendations were found appropriate. As a result of the research and analysis, the following conclusions have been reached; Students' motivation for learning especially in the first year is very high. As classes grow, their motivation decreases. The reason for this is family, friends, social media, intensive courses and so on. There are many factors such as. It has been determined that teacher factor has a very important place in motivation. Students are interested in the lesson of their favourite teacher. The majority of students like to read books, but they do not find textbooks interesting. Suggestions were made for the results reached in the research. Although our research is a research for Imam Hatip Secondary Schools, it is thought that it will contribute to the education field in general because there are many common problems in education.