Üniversite öğrencilerinde kişilerarası şemalar ve depressif belirtiler arasındaki ilişkiler
- Tez No: 59135
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK SAVAŞIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nörolojik Bil. ve Psikiyatri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
238 ÖZET Bu araştırmada. Safran (1990) 'nın bilişsel-kişilerarası bütünleştirme yaklaşımından hareketle kişilerarası şemalar ile depresif belirtiler arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ön çalışmasında, kişilerarası şemaların değerlendirilmesi için Kişilerarası Semalar ölçeği (KSö)'nin [Interpersonal Schema Questionnaire-ISQ, Hill & Safran, 1990] Türk üniversite öğrencileri üzerinde uyarlaması, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış ve ölçek kullanılabilir hale getirilmiştir. Asıl çalışmada, üniversite öğrencilerinden oluşmuş bir örnekleme (N=715), kısa bir bilgi formu. Beck Depresyon ölçeği (BDö) ve Kişilerarası Semalar ölçeği (KSö)'nin anne, baba ve arkadaş formları birarada uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, genel olarak farklı depresif belirti düzeyleri (düşük, orta, yüksek) ile kişilerarası şemaların çeşitli boyutları (kişilerarası tepkiler; kişilerarası durumlar: ve istenirlik) arasında anlamlı farklı lı lar gözlenmiştir. Ayrıca, bu anlamlı farklılıkların genellikle önemli diğerlerinin (anne, baba ve arkadaş) hemen hepsinde olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, cinsiyet açısından, kişilerarası şemaların243 The results of this study revealed that subjects in the high depressive symptomatology group perceived the significant others as“hostile”and“controlling”individuals. They also rated interpersonal responses of the significant others as undesirable. The findings seem to be congruent with the cognitive and interpersonal theories of depression. Further research based on integration of cognitive-intepersonal approach will contribute to the understanding of the nature of depression.242 only found in few dimensions of interpersonal schemas. The main results are summarized below: - Subjects in the high depressive symptomatology group expect less sociable, affiliation and trust responses from significant others than subjects in the middle and low depressive symptomatology groups. - Subjects in the high depressive symptomatology group expect less complementarity responses from significant others than subjects in the middle and low depressive symptomatology groups in the friendly, dominant and submissive stiuations. - Subjects in the high depressive symptomatology group expect more complementarity responses from significant others than subjects in the middle and low depressive symptomatology groups in the hostile situations. - Women expect more control responses from their mothers: and more affiliation responses from their friends than men. - Women expect more complementarity responses from their friends in the friendly and dominant stiuations.
Özet (Çeviri)
243 The results of this study revealed that subjects in the high depressive symptomatology group perceived the significant others as“hostile”and“controlling”individuals. They also rated interpersonal responses of the significant others as undesirable. The findings seem to be congruent with the cognitive and interpersonal theories of depression. Further research based on integration of cognitive-intepersonal approach will contribute to the understanding of the nature of depression.242 only found in few dimensions of interpersonal schemas. The main results are summarized below: - Subjects in the high depressive symptomatology group expect less sociable, affiliation and trust responses from significant others than subjects in the middle and low depressive symptomatology groups. - Subjects in the high depressive symptomatology group expect less complementarity responses from significant others than subjects in the middle and low depressive symptomatology groups in the friendly, dominant and submissive stiuations. - Subjects in the high depressive symptomatology group expect more complementarity responses from significant others than subjects in the middle and low depressive symptomatology groups in the hostile situations. - Women expect more control responses from their mothers: and more affiliation responses from their friends than men. - Women expect more complementarity responses from their friends in the friendly and dominant stiuations.243 The results of this study revealed that subjects in the high depressive symptomatology group perceived the significant others as“hostile”and“controlling”individuals. They also rated interpersonal responses of the significant others as undesirable. The findings seem to be congruent with the cognitive and interpersonal theories of depression. Further research based on integration of cognitive-intepersonal approach will contribute to the understanding of the nature of depression.