Psikolojik dayanıklılığın Türkiye üniversite ligi korumalı futbol oyuncularının duygu düzenleme becerileri ve öfke düzeylerine etkisi
Effects of psychological endurance on emotion regulation skills and anger levels of protected football players in Turkey university league
- Tez No: 591695
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜÇLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Psikolojinin insanın zayıf taraflarını araştırmanın yanında güçlü yönlerini de araştırmaya başlaması sonucu psikolojik dayanıklılık dikkat çeker hale gelmiş ve ortaya konulduğu günden bu güne kadar psikolojinin ilgi duyduğu bir alan olarak çalışılmıştır. Psikolojik dayanıklılık; stresin olumsuz etkilerini azaltan ve uyumluluğu destekleyen bir kişilik özelliği olarak görülmektedir. Son zamanlarda spor psikolojisi açısından da üzerinde önemle durulması gereken bir kavram haline gelmiş, sporda sadece fiziksel kapasitenin yeterli olamayacağı, başarıyı elde edebilmek için sporcuların psikolojik olarak dayanıklılıklarının da yüksek olması gerektiği düşünülmeye başlanmıştır. Sporcuların psikolojik dayanıklılıklarının duygu düzenleme becerileri ve öfke boyutlarına etkisini araştıran bu çalışmada, örneklem olarak bünyesinde yoğun rekabet ve öfke unsurunu barındıran dolayısı ile psikolojik dayanıklılığın önemli olduğu düşünülen korumalı futbol branşı seçilmiştir. Bu amaçla, Türkiye Üniversite liginde aktif olarak oynayan 201 korumalı futbol oyuncusu ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak ölçek uygulanmıştır. Sonuç olarak; bireyin aktif olarak oynadığı sürenin, gelir düzeyinin psikolojik dayanıklılık açısından önem oluşturacak düzeylerde olmadığı, ancak bireyim yaşının, anne ve baba eğitim düzeylerinin ve yetiştiği yerin psikolojik dayanıklılığın duygu düzenleme ve öfke boyutlarına etkileri doğrultusunda önem oluşturacak istatistiksel farkların olduğu görülmüştür. Ayrıca elde edilen bulgular doğrultusunda, psikolojik dayanıklılığın bireyin duygularını düzenleme ve öfke boyutları üzerinde de önemli etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
As a result of the fact that psychology starts to investigate the weaknesses of human beings and also their strengths, psychological resilience has attracted attention and it has been studied as an area of interest to psychology since its emergence. Psychological endurance is seen as a personality trait that reduces the negative effects of stress and supports compliance. Recently, it has become a concept that needs to be emphasized in terms of sports psychology, it is thought that only physical capacity cannot be enough in sport and that the psychological strength of the athletes should be high in order to achieve success. In this study, which investigates the effects of psychological resilience of the athletes on emotion regulation skills and anger dimensions, the protected football branch, which is considered to be important for psychological resilience, was selected as the sample. On this purpose, surveys using face to face interview technique was applied to 201 protected football player of Turkey's Univercity. league. As a result, it has been found that the level of playing time and income level of the individual is not important in terms of psychological resilience, yet there are statistical differences is seen with individual's age and the level of education of his parent, in which is important in the direction of the effects of psychological resilience on emotion regulation and anger dimensions In addition, it can be said that psychological resilience has an important effect on the individual's emotions and anger dimensions.