Aktif işgücü hizmetlerinden işbaşı eğitim programlarına katılanların istihdam durumlarının belirlenmesi: Yalova ili örneği
Determination of the employment status whom participants in on-the-job training programs from active labor force services: The case of Yalova province
  1. Tez No: 591772
  2. Yazar: HASAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkelerin gelişmişlik düzeyi, sahip oldukları nitelikli insan gücüne bağlıdır. Günümüzde, güçlü ekonomik kalkınmayı ve sosyal gelişmeyi sağlamak isteyen ülkelerde olduğu gibi, nitelikli insan gücü için yetişkinlerin eğitimleri hayati bir önem kazanmaktadır. Genç bir nüfus potansiyeli barındıran ülkemiz sahip olduğu insan gücünü doğru kullanabilmeyi hedefleyen istihdam politikaları üretmektedir. Bu kapsamda işgücü piyasasının ihtiyaçlarına yönelik tedbirler ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesine çalışılmaktadır. Bu araştırmanın konusu“Yalova ili, Aktif İşgücü Hizmetlerinden İşbaşı Eğitim Programlarına Katılanların İstihdam Durumlarının Belirlenmesi”'dir. Yalova iline ait işgücü piyasası analiz raporlarında vurgulandığı gibi temel yaklaşım işsizliğin azaltılması ve istihdamın arttırılmasına yönelik politikaların geliştirilmesine yardımcı olmaktır. Araştırma 16 farklı İşbaşı Eğitim Programından, farklı sektörlerde, toplam 105 katılanı kapsamaktadır. 2018 Yılının üçüncü ve dördüncü üç aylık döneminde, Merkez, Çınarcık ve Çiftlikköy ilçelerinde, daha çok İşbaşı Eğitim Programı uygulaması yapan işyerlerini içermektedir. Gıda, sağlık, tarım, tekstil, hizmet sektörlerinden örneklem olmak üzere 12 firmayla işbirliği yapılmıştır. İşbaşı Eğitim Programlarına katılanların gereksinimlerine yönelik, iş uyumlarını belirlemek üzere anketler uygulanmıştır. Ulusal istihdam politikaları doğrultusunda, ülke ekonomisinin verimli bir yapıya kavuşturulması adına, istihdamın arttırılması ve işsizlikle mücadelenin sürekliliği esastır. Bu konunun ülkemizde ve Yalova İli'ndeki işgücü piyasasına yansımasının belirlenmesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir. İşbaşı Eğitim Programına katılanların mesleki değerleri ve ihtiyaçlarının birey-çevre uyumlarının ortaya çıkarılması yönünden Minnesota Değer Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümü; kavramsal çerçeveden oluşmaktadır. Burada, literatür taramasıyla eğitim-istihdam ilişkisine ait kuramlardan bahsedilmiş ve işgücü piyasasının temel kavramları ile tanımları açıklanmıştır. İkinci bölümde ise; Türkiye'de işgücüne nitelik kazandıracak politikalar ele alınmıştır. Ulusal istihdam politikalarına; kalkınma planları ve programlarına yönelik hedefleri incelenmiştir. İŞKUR'un yapısı, hizmetleri ve istihdam politikaları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde, çalışmanın yöntemi, hipotezleri, evreni ve sınırlılıkları sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise, araştırma sonuçlarına ait bilgiler ile değerlendirmeler yapılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The level of development of the countries depends on the qualified manpower they have. Today, adult education is of vital importance for qualified manpower, as is the case in coutries that seek strong economic development and social development. Our country, which has a young population potential, produces employment policies aiming to use its manpower correctly. In this context, measures are being taken for the needs of the labor market and the measures to be taken are determined. Subject of this research,“Determination of Employment Status of Active Labor Force Services Participants in On-the-Job Training Programs in Yalova Province”. As highlighted in the labor market analysis reports of Yalova province, the main approach is to help develop policies to reduce unemployment and increase employment. The research covers 105 participants from 16 different On-the Job training programs in different sectors. In the third and fourth quarter of 2018, it includes the workplaces in the Merkez, Çınarcık and Çiftlikköy districts, which mostly implement On-the-Job training programs. We coorperated with 12 companies in including to be sampling from food, health, agriculture, textile and sevice sectors. Questionnaires were applied to determine the job compliance for the needs of participants in the On-the-Job Training Programs. In line with national employment policies, it is essential to increase employment and sustain the fight against unemployment in order to make country's economy more productive. It is considered that this subject is important in terms of determining its reflection on the labor market in our country and in Yalova Province. Minnesota Value Scale was used to determine the individual-environment harmony of occupational values and needs of participants in the On-the-Job training program. The first part of the study; conceptual framework. In this section, the theories related to education-employment relationship are mentioned and the basic concepts and definitions of labor market are explained with literature review. In the second part; Turkey will gain qualifications in the labor policy are discussed. National employment policies; objectives for development plans and programs were examined. Information on ISKUR's structure, services and employment policies has been provided. In the third part of the study, the method, hypothesis, universe and limitations of the study are presented. In the conclusion section, in information on the research result and evaluations were made and recommendations were made.