Arapça öğretiminde teknolojik imkânları kullanmanın önemi ve rolü
The importance and role of using technological opportunities in Arabic teaching
- Tez No: 591976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAMİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada Arapça öğretiminde teknolojik olanakları kullanmanın önemi ve rolü incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışma dünya üzerinde Arapça öğretiminde başarılı şekilde kullanılan ve etkisi yabancı dil öğretiminde ispatlanmış olan yöntem ve tekniklerin özelliklerini inceleyip gerekli görüldüğü yerlerde önerilerde bulunmaktadır. Bu çalışma“giriş, 3 bölüm ve sonuç olmak üzere beş kısımdır.”Giriş bölümünde, çalışmanın ne açıdan önemli olduğu yani önemi, bu çalışma ile ne amaçlandığı ve çalışmamızın hangi alanları kapsadığı konuları üzerinde durulmuştur. İlk bölümde, Arapça öğretiminde yaklaşımlar, yöntemler, teknikler ve temel dil becerileri açıklanmıştır. İkinci bölümde, Arapça dil öğretiminde kullanılan araçlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde teknoloji destekli Arapça dil öğretimi ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise“çalışmanın bilimsel probleminin tanımlanmış olduğu kuramsal çerçeveye ve kullanılan yöntem ve tekniklere bağlı olarak elde edilmiş olan bilgi ve bulgular, çalışmanın çeşitli bölümlerinde elde edilen sonuçlardan da yararlanılarak”açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance and role of using technological opportunities in Arabic teaching is studied. In addition, this study examines the characteristics of the methods and techniques that have been successfully used in teaching Arabic in the world and the effect of which has been proven in foreign language teaching and makes suggestions where necessary. This study consists of five sections, including 3 sections and results. In the introduction, the importance, purpose and area of the study are emphasized. In the first chapter, approaches, methods, techniques and basic language skills in Arabic teaching are explained. In the second chapter, the tools used in Arabic language teaching are examined. In the third chapter, technology-supported Arabic language teaching is discussed. In the conclusion part, the information and findings obtained based on the theoretical framework and the methods and techniques used in the study were explained by using the results obtained from various parts of the study.