Birleşmiş Milletler çeviri uygulama ve dokümanlarının Arapça yazılı çeviri öğretiminde kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of United Nations translation practices and documents in Arabic written translation teaching
  1. Tez No: 970412
  2. Yazar: SENA SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Dilbilim, Translation and Interpretation, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çeviri ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Birleşmiş Milletler'in (BM) çok dilli çeviri uygulamalarını ve kurumsal belgelerini Arapça yazılı çeviri öğretimi açısından incelemektedir. BM'nin terminoloji yönetimi, stil kılavuzları, editoryal denetim süreçleri, eLUNa makine çevirisi ve çok dilli belge yapıları; hem kuramsal hem de uygulamalı düzeyde değerlendirilmiştir. Skopos kuramı, stratejik yetkinlik modeli (PACTE) ve söylem çözümlemesi çerçevesinde yapılan incelemeler, BM belgelerinin dil aktarımının ötesinde diplomatik temsil, resmi yazı dili, çok katmanlı metin çözümlemesi ve mesleki etik alanlarına da katkı sunduğunu göstermiştir. Karar metinleri, raporlar, başkanlık açıklamaları ve iletişim belgeleri; içerik, yapı ve söylem stratejileri açısından analiz edilerek Arapça yazılı çeviri öğretimine yönelik özgün etkinlikler ve terminolojik çalışmalar geliştirilmiştir. Fiil temelli söylem yapıları, bağlaç ve zarf kullanımları ile teknik ve diplomatik terminolojiye odaklanan çözümlemeler, öğrencilerin kurumsal söylem farkındalıklarını artırmıştır. UNTERM, MemoQ ve SDL Trados gibi dijital araçların kullanımı, çeviri sürecine teknolojik yetkinlik boyutu kazandırmıştır. Bulgular, BM belgelerinin yalnızca destekleyici materyal değil; uygulamalı ders veya çok disiplinli bir lisans programı temeli olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda, Türkiye'deki çeviri programlarına“BM Belgeleriyle Arapça Yazılı Çeviri”temalı derslerin eklenmesi; öğrencilerin teknik çeviri, diplomatik üslup, bağlamsal analiz, etik karar alma ve kültürlerarası temsil becerilerini geliştirecektir. Sonuç olarak, BM'nin çok dilli kurumsal yapısı içinde biçimlenen çeviri politikaları, dokümantasyon sistemleri ve terminolojik yaklaşımlarının Arapça yazılı çeviri öğretiminde yüksek derecede işlevsel ve uygulanabilir olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the United Nations' (UN) multilingual translation practices and institutional documents in the context of Arabic written translation training. The UN's terminology management, style guides, editorial control processes, eLUNa machine translation, and multilingual document structures are analyzed at both theoretical and applied levels. Within the framework of Skopos theory, the strategic competence model (PACTE), and discourse analysis, the study demonstrates that UN documents contribute not only to linguistic transfer but also to diplomatic representation, formal writing skills, multilayered text analysis, and professional ethics. Resolutions, reports, presidential statements, and communication texts were analyzed in terms of content, structure, and discourse strategies, leading to the development of original teaching activities and terminological studies for Arabic written translation. Analyses focusing on verb-based discourse structures, connective and adverb usage, and technical and diplomatic terminology enhanced students' awareness of institutional discourse. The integration of digital tools such as UNTERM, MemoQ, and SDL Trados added a technological competence dimension to the translation process. The findings reveal that UN documents can serve not merely as supplementary material but as the basis for practice-oriented courses or even a multidisciplinary undergraduate program. Accordingly, incorporating courses titled“Arabic Written Translation with UN Documents”into translation curricula in Türkiye would foster students' technical translation skills, diplomatic style competence, context-based analytical ability, ethical decision-making, and intercultural representation awareness. In conclusion, the UN's translation policies, documentation systems, and terminological approaches shaped within its multilingual institutional structure are shown to be highly functional and applicable to Arabic written translation training.