Göç yönetiminin yeni aktörleri olarak yerel yönetimler: İstanbul alan araştırması
Local governments as new actors of migration management: İstanbul field research
- Tez No: 591980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Türkiye geçmişten günümüze çok sayıda göçmen ve mülteciye ev sahipliği yapmıştır. Son dönemde ise transit ülke olmanın yanı sıra hedef ülke olma özelliği de kazanmıştır. 2011 yılından itibaren Suriye'den gelen büyük göç dalgası ile birlikte Türkiye son 4 yıldır dünya üzerinde en fazla göçmen ve mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumuna gelmiştir. Kentsel alanlarda yaşamak kamplarla karşılaştırıldığında sağladığı olanaklar noktasında da göçmen ve mültecilere daha cazip gelmekte ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin yaklaşık %97'si kentlerde yaşamaktadır. 30 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla İstanbul 545.992 geçici koruma kapsamındaki Suriyeli'ye ev sahipliği yapmaktadır ve geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerin barındığı iller listesinde birinci sırada gelmektedir. Kayıtlı olmayanlar veya İstanbul dışında başka bir ilde kayıtlı olmalarına rağmen İstanbul'da yaşayan Suriyeliler ile birlikte bu sayının daha da arttığı görülmektedir. Mahalli ve müşterek ihtiyaçların karşılanmasında birincil rolü oynayan belediyeler de yerel düzeyde göçmen ve mültecilerle en yakın temasta bulunan kurumlar arasında yer almaktadır. Yerelin ihtiyaçlarını yakından tanıyan belediyeler gerek sosyal yardım gerekse sosyal uyum nezdindeki çalışmalarıyla göçmen ve mültecilere yönelik hizmet sunumunda bulunmaktadır. Bu bağlamda belediyeler süreç yönetimi noktasında da en önemli aktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez çalışması ve bu kapsamda anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen alan araştırması ile belediyelerin göç yönetimi alanında kurumsal yapılarına ilişkin bir incelemede bulunulması hedeflenmektedir. Bu bağlamda belediyelerin göç alanındaki çalışmaları çerçevesinde organizasyonel yapıları, göçmen ve mültecilere yönelik hizmet sunumunda bulundukları alanlar, işbirliği ağları ve politika geliştirme süreçlerindeki rolleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has been the home for wide range of immigrants and refugees from past to present. Recently, Turkey has become a target country in addition to being a transit country. With the great wave of immigration from Syria started in 2011, over the last 4 years Turkey has been harbouring the largest number of refugees in the world. Compared to living in camps, living in urban areas is more attractive to migrants and refugees in terms of the opportunities it provides and accordingly about 97% of Syrians in Turkey live in cities. By 30 May 2019, Istanbul is home to 545,992 Syrians under temporary protection and ranks first in the list of provinces where Syrian are under temporary protection reside. It is observed that this number has increased even more with the Syrians living in Istanbul although they are not registered in Istanbul or are registered in another province. Local governments/municipalities, which play a primary role in providing local and collective needs, are among the institutions that have the closest contact with migrants and refugees at the local level. Local governments/municipalities, who are familiar with local needs, provide services for migrants and refugees through their social assistance and social cohesion activities. In this regards, local governments/ municipalities are one of the most important actors in process management. It is aimed to make an examination of the institutional structures of the local governments/municipalities in the field of migration management with this thesis and the field research conducted using the survey method. In this context, the organizational structure of the local governments/municipalities in the field of migration, the areas in which they provide services for migrants and refugees, their cooperation networks and their roles in policy development processes are discussed.