Ankara Büyükşehir Belediyesi Sincan bölgesi belediye meslek edindirme kursları (BELMEK) el sanatları teknolojisi takı tasarımı programının incelenmesi
The investigation of jewelerry design programme handcrafts in Sincan region major vacational acquire courses in Ankara Metropolitan municipality
- Tez No: 592180
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Kamu Yönetimi, Crafts, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin eğitiminde önemli bir yere sahip olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Sincan Bölgesi Belediye Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) Takı Tasarımı Dersinin kursiyer görüşlerine göre incelenmesi ve yeterliliklerinin ortaya konmasıdır. Araştırmanın çalışma evrenini,2017-2018 Eğitim yılında Ankara ili BELMEK kurslarında Takı Tasarımı kursuna katılan kursiyerler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, Ankara ili Sincan bölgesinde BELMEK kurslarındaki Takı Tasarımı kursuna katılan öğrencilerden tesadüfi seçilen 40 kursiyer oluşturmaktadır. Kursiyerlere uzman görüşüne dayanarak hazırlanan anket uygulanmış, elde edilen veriler ise SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Takı Tasarımı kursuna katılan kursiyerlerin tamamı kadınlar olmakla birlikte büyük çoğunluğu 45 yaş ve üzerindeki kursiyerlerden oluşmaktadır. Kursiyerlerin büyük bir kısmı BELMEK kurslarına Boş Vakitleri Değerlendirmek amacıyla katıldıklarını ifade etmişlerdir. Kursiyerler hammaddelerini yurt içinde takı malzemeleri satan işyerlerinden temin etmektedir ancak en çok karşılaştıkları sıkıntılar arasında pahalı olmasını, zor temin edilmesi ve yetersizliğini göstermişlerdir. Kursiyerler Takı Tasarımı kursunun süresini, uygulanan teknikleri, yararlanılan kaynakları büyük ölçüde yeterli bulmaktadır. Kursiyerler büyük ölçüde eğitim programıyla amaçladıkları hedeflere ulaştıklarını, programın içeriğinin yeterli olduğunu, uygulanan öğretim yöntemlerinin yeterli olduğunu ifade etmişlerdir. Kursiyerler Takı Tasarımı kursunda yaptığı ürünlerin tasarımını büyük ölçüde öğreticiyle birlikte belirlemektedirler. Bu hususta öğreticilerin etkisinin büyük olduğu değerlendirilmektedir. Kursiyerlere kursların daha da geliştirilmesi adına yapılması gereken faaliyetlerin neler olduğu yönündeki tavsiyeleri,“Takı Tasarımı kurslarının yaygınlaştırılması”ve“Takı Tasarımı kursundan mezun olanlara yeterli istihdamın sağlanması”şeklinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the competence of the Ankara Metropolitan Municipality Sincan Municipality Vocational Training Courses (BELMEK) Jewellery Design Course which has an important place in adult education. The population of the study consists of trainees who participated in Jewelry Design course in BELMEK courses in Ankara in 2017-2018 academic year. The sample of the study consisted of 40 randomly selected trainees who participated in the Jewelry Design course in BELMEK courses in the Sincan region of Ankara. The questionnaire prepared based on expert opinion was applied to the trainees and the data obtained were evaluated in SPSS package program. According to the results of there search, all of the trainees attending the Jewelry Design course are women but the majority of the mare 45 and over. Most of the trainees stated that they participated in BELMEK courses in order to evaluate their leisure time. Trainees procure their raw materials from work places selling jewelry materials in the country, but they have shown that they are expensive, difficult to supply and inadequacy among the problems they face most. The trainees consider the duration of the Jewelry Design course, the techniques applied and there sources utilized to a large extent sufficient. The trainee stated that they have achieved the goals they aimed to a great extent with the education program, that the content of the program is sufficient and that the teaching method supplied are sufficient. The trainees determine the design of the products they make in the Jewelry Design course to gether with the instructor. The impact of the tutorials on this issue is considered to be great. There commendations to the trainees about the activities to be done in order to further develop the courses were to disseminate the Jewelry Design courses and to provide adequate employment for the graduates of the Jewelry Design course.