IAEA TRS 277 ve TRS 398 protokollerinin karşılaştırılması ve radyoterapi ışınlamalarında kullanılan 60Co radyasyon kalitesi için su fantomu ve katı fantom arasında transfer faktörünün belirlenmesi
Comparison of IAEA TRS 277 and TRS 398 protocols anddetermination of transfer factor between water fantom andsolid fantom for 60co radiation quality used in radiotherapyirradiation
  1. Tez No: 592996
  2. Yazar: FATMA ÇAĞLIDABAKGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ MERİÇ, DR. ÇİĞDEM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Radyasyon ve Hızlandırıcı Teknolojileri Dairesi Başkanlığı (RHTDB) İkincil Standart Dozimetri Laboratuvarı (İSDL) bünyesinde bulunan ve 60Co kaynağı içeren Tedavi Düzeyli Gama Kalibrasyon Sistemi ve Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi(GEAH) bünyesinde bulunan 60Co teleterapi cihazı kullanılmıştır. IAEA TRS 277 ve IAEA TRS 398 protokolleri deney düzenekleri oluşturulmuş ve referans kalibrasyon prosedürleri uygulanarak farklı dozimetre sistemleri aracılığıyla ölçümler alınmıştır. Doz okumaları öncesinde standart ortam şartları altında dozimetre sızıntı kontrolleri, ön ışınlama işlemleri, okuma karalılığı süreleri ve doz okuma optimizasyonları hassas bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada PTW marka 0,6 cc farmer, 0,055 cc markus ve 0,350 cc roos tipi iyon odaları ve PTW unidos webline marka elektrometreden oluşan dozimetre sistemleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın birinci aşamasında RHTDB İSDL'de RW3 ve su fantomu için ayrı ölçümler alınmıştır. Hesaplamalar neticesinde fantom içerisinde iyon odası referans noktalarında soğurulan dozlar hesaplanmış ve her bir iyon odası için hem TRS protokolleri hem de iyon odası tipleri kapsamında karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında aynı dozimetre sistemleri kullanılarak Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bulunan 60Co teleterapi cihazında TRS protokolleri kapsamında deney düzenekleri oluşturularak ölçümler alınmış ve fantom içerisinde iyon odalarının soğurduğu dozlar hesaplanmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda her bir iyon odası için İSDL' de ve GEAH' de alınan ölçümler neticesinde hesaplanan dozlar protokoller kapsamında karşılaştırılmış ve kalibrasyon dönüşüm faktörleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, IAEA TRS 277 and IAEA TRS 398 protocols were compared using the Therapy Level 60Co Gamma Calibration System in Turkish Atomic Energy Authority Department of Radiation and Accelerators Technologies (DRAT) Secondary Standard Dosimetry Laboratory (SSDL) and 60Co teletherapy device in the Gülhane Training and Research Hospital (GTRH). Within the scope of the study, the experimental setups were prepared and the measurements were taken by using different dosimeter systems to implement the reference calibration procedures. Before starting the experimental measurements, dosimeter leakage controls, pre-irradiations, stabilization time procedures were performed within standard environmental conditions. In this study, PTW unidos webline electrometer and 0,6 cc farmer, 0,055 cc marcus and 0,35 cc roos type ion chambers were selected, respectively as the working dosimeter. In the first step of this study, measurements were taken within the RW3 and water phantom in DRAT SSDL. As a result of calculations, absorbed doses at the reference points of the ionization chambers in phantom were measured. According to experimental results, comparisons for each ionization chamber types were made within the scope of TRS protocols. In the second step of this study, the measurements were taken by using the same dosimeter systems in the 60Co teletherapy device in Gülhane Training and Research Hospital, within the scope of IAEA TRS protocols. As a result of the study, the calculated dose values for each ionization chamber in the SSDL and GTRH were compared within the scope of IAEA TRS protocols and the calibration conversion factors were calculated.