Değişik yaş gruplarında dengenin değerlendirilmesi
Balance assessment in different age groups
  1. Tez No: 59403
  2. Yazar: AHMET CÜNEYT AKGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Çalışmamız, değişik yaş gruplarında denge performansını ve bunu etkileyen faktörlerin tanımlanması amacıyla Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu' nda yapılmıştır. Çalışmaya 40'ı kadın, 40'ı erkek olmak üzere toplam 80 olgu alınmış, bu olgular her grupta 10 kadın 10 erkek olgunun bulunduğu 4 yaş grubuna ayrılmıştır. I. grup 20-34 yaş, II. grup 35-49 yaş, III. grup 50-64 yaş ve IV. grup 65 yaş ve üzeri olgulardan oluşturulmuştur. Olguların denge performansları, tek ayak üzerinde duruş süresi, düz çizgiden sapma sayısı ve gövde salınımlarının video-kamerayla ölçümü ile değerlendirilmiştir. Ayrıca derin ve yüzeyel duyular, alt ekstremite normal eklem hareket genişliği, kas kısalıkları, postür, boy ve vücut ağırlığı da değerlendirilerek denge performansıyla olan ilişkileri araştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to determine the factors effecting the equilibrium performance in different age groups. The study was done at Hacettepe University Physical Therapy and Rehabilitation School, on 80 subjects (40 female, 40 male). They were devided into 4 groups. Each group consisted of 10 female, 10 male. Group I 20-34 years of age, group II 35-49 years of age, group III 50-64 years of age and group IV 65 and over. Equilibrium performance was assessed by video-camera and consisted of the standing duration on one foot, the number of deviations from a straight line and body sway length. Besides deep and superficial sensation, lower extremity normal range of joint motion, muscle shortness, posture, height and weight were also assessed.