Türkiye'de vergi tabanının genişletilmesinde vergi denetiminin etkinliği
  1. Tez No: 94395
  2. Yazar: ERSAN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Özet Vergi, tarihsel süreç içerisinde tüm Dünyada kamu otoritelerinin en sık başvurduğu ve en sağlam kamu geliri olma vasfım korumuştur. Devletin en büyük kamu geliri olan verginin konulması, tahsili, kaldırılması ve vergi ile ilgili tüm problemler ülkelerin gündemlerinin ilk sıralarında yer almıştır. En büyük ve önemli gelir kaynağı olan verginin, istikrarlı bir şekilde toplanabilmesi ve kaçakların önlenmesi sürekli gündemde olan bir konudur. Türkiye ekonomisinde de kayıt dışı ekonomi, vergi kaçakçılığı gibi ekonomik ve bazı sosyal nedenler dolayısıyla, mevcut vergi kapasitesi vergi tabanına dahil edilerek tam olarak değerlendirilememektedir. Bu noktada vergi denetimi ihtiyacı ön plana çıkmaktadır. Çalışmada; Vergi tabanını daraltan ekonomik ve sosyal nedenler irdelenerek, mevcut veriler yardımıyla denetim sonuçları analiz edilmiş ve yaşanan olumsuzlukların vergi denetimi uygulamalarıyla etkin bir şekilde nasıl ortadan kaldırılabileceğine ilişkin öneriler getirilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
Summary Taxes in history have been used by public autorities to finance public expenditure and are known as the most important revenue for national budgets. The problems concerning, collection and abolition of taxes which have the biggest share in budget take an important place in the program of governments. Collecting taxes from taxpayers and coping with the problem of tax evasion is one of the important issues governments face. In the Turkish economy it is not possible to benefit entirely from existing tax capacity due to some problems such as tax avasion. At this point the need for tax control becames very crucial. In this study; the main purpose to analyse the results of controls with existing data and to investigate how the problems associated with tax evasion and tax collection can be solved. Possible solutions to these problems are suggested. vni