Cezaevi endüstrisi ve Türkiye'de cezaevlerinin özelleştirilmesi
The prison industry and the privatization of prisons in Turkey
  1. Tez No: 865398
  2. Yazar: İBRAHİM ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ELA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Cezaevi endüstrisi, cezaevleri ve bu cezaevlerinin yönetimi, bakımı, güvenliği, sağlık hizmetleri gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren bir dizi hizmet ve mal sağlayan bir endüstri kompleksi olarak anlaşılmaktadır. Cezaevi endüstrisi genellikle özel sektör şirketleri, devlet kurumları, taşeronlar ve diğer tedarikçileri içermektedir. Cezaevi endüstrisinin özelleştirilmesi, bir ülkede veya bölgede cezaevi hizmetlerinin özel sektör aktörlerine devredilmesini ifade etmektedir. Bu özel sektör şirketleri genellikle cezaevlerinin inşası, işletimi, güvenliği, sağlık hizmetleri ve diğer destek hizmetlerini üstlenmektedirler. Ancak, cezaevi endüstrisinin özelleştirilmesi bir dizi tartışmalı konuyu gündeme getirmektedir. Cezaevi endüstrisi uzun yıllardır tartışma konusu olmuştur. 1980'lerde özelleştirmenin yükselişiyle birlikte cezaevi endüstrisi, toplum üzerindeki etkisi nedeniyle eleştirilen milyarlarca dolarlık bir endüstri haline gelmiştir. Cezaevlerinin özelleştirilmesi cezaevi endüstrisinin büyümesinde önemli bir faktör olmuştur. Ancak özelleştirmenin savunucuları, özel cezaevlerinin devlet tarafından işletilen hapishanelerden daha verimli ve uygun maliyetli olduğunu savunmaktadırlar. Özel şirketlerin cezaevlerini hükümetten daha düşük maliyetle işletebildiğini, bunun da vergi mükelleflerinin parasından tasarruf ettiğini savunmaktadırlar. Ayrıca özel şirketlerin mahkumlara eğitim ve mesleki eğitim programları gibi daha iyi hizmetler sunabileceğini savunmaktadırlar. Özelleştirme lehinde ve aleyhindeki tartışmalara rağmen cezaevi endüstrisinin toplum üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu anlaşılmaktadır. Cezaevi endüstrisi ve cezaevlerinin özelleştirilmesi, dikkatle değerlendirilmesi gereken karmaşık bir konu olmaktadır. Özelleştirmenin savunucuları olmasına rağmen, potansiyel faydaların olumsuz etkilere karşı tartılması önemlidir. Sonuçta amaç, cezaevlerinin özelleştirilmesi ve cezaevi endüstrisi için adil, adaletli ve uygun maliyetli bir sistem oluşturulması ve oluşturulacak bu sistemin uygulanabilir hale getirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The prison industry is understood as an industrial complex that provides a set of services and goods operating in various fields such as prisons and their management, maintenance, security, healthcare, etc. The prison industry often includes private sector companies, government agencies, subcontractors and other suppliers. Privatization of the prison industry refers to the transfer of prison services in a country or region to private sector actors. These private sector companies often undertake the construction, operation, security, healthcare and other support services of prisons. However, privatization of the prison industry raises a number of controversial issues. The prison industry has been a subject of controversy for many years. With the rise of privatization in the 1980s, the prison industry became a multibillion-dollar industry that has been criticized for its impact on society. Privatization of prisons has been a major factor in the growth of the prison industry. But advocates of privatization argue that private prisons are more efficient and cost-effective than state-run prisons. They argue that private companies can operate prisons at a lower cost than the government, saving taxpayers money. They also argue that private companies can provide prisoners with better services, such as education and job training programs. Despite the arguments for and against privatization, it is understood that the prison industry has a significant impact on society. The prison industry and the privatization of prisons is a complex issue that requires careful consideration. Although privatization has its advocates, it is important to weigh the potential benefits against the negative impacts. Ultimately, the aim is to privatize prisons and create a fair, equitable and cost-effective system for the prison industry and to make this system feasible.