E-devlet uygulamalarının kamu yönetiminin şeffaflığına etkileri: Mülki idare amirleri üzerinden bir inceleme
The effects of e-government applications on transparency of public administration: An examination on local authorities
  1. Tez No: 595200
  2. Yazar: GÖRKEM FURKAN ŞANAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ve bu gelişmeler ile ortaya çıkan dijital uygulamalar sadece insan hayatını kolaylaştırıp değiştirmekle kalmamış, farklı ölçeklerde devlet ve özel sektör yapılanmalarını da etkilemiştir. Ortaya çıkan bu gelişmeler, özellikle internet ağının yaygınlaşması, taşınabilir cihaz kullanımının yoğun şekilde artması, özel sektör tarafından sunulan hizmetlerde yoğun kullanımı vatandaş nezdinde idarenin de bu dönüşüme adapte olma beklentisini doğurmuştur. Ayrıca geleneksel devlet modelinden süregelen şikâyetlerin çözülmesi noktasındaki kullanışlı yapısı, değişimin gerekliliklerine cevap verme amaçlı ortaya konan e-devlet uygulamalarının hayata kazandırılmasını sağlamıştır. Bu durum bir ihtiyaç olma noktasında olup hem yurt içi hem yurt dışında yaşanan gelişmelerle bir zorunluluk haline gelmiş ve bu uyum sürecinde ele alınan e-devlet; yönetimde etkinliğin, şeffaflığın, verimliliğin ve yönetime katılımın artmasını sağlamış ve bilgi toplumları için arzu edilen yeni bir yönetim modeli ortaya koymuştur. Bu sürecin kendi içerisindeki unsurlarının etkileşimi dikkate alınarak doğru şekilde incelenmesi, bu süreci yöneten ve yönlendiren yönetici sınıfın da önemine vurgu yapılmasını gerektirmektedir. Bu kapsamda anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde e-devlet kavramı ve sürecine yer verilmiştir. İkinci bölümde, kamu yönetimindeki e-devlet uygulamalarının kullanımı ve bu kullanımlara dair bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde e-devlet uygulamalarının kamu yönetiminde şeffaflık ve katılımın sağlanıp sağlanmadığı noktasında mülki idare amirlerinin görüş ve yaklaşımlarına yer verilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında elde edilen veriler üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments in information and communication technologies and the digital applications that emerged with these developments have not only facilitated and changed human life, but also affected state and private sector structures at different scales. These developments, especially the expansion of the internet network, the intense increase in the use of portable devices, and the intense use of the services provided by the private sector have led the expectation of the administration to adapt to this transformation by citizen. In addition, its useful structure for resolving ongoing complaints from the traditional state model has enabled the implementation of e-government applications to meet the needs of change. This situation is at a point of necessity and has become a necessity with the developments both in Turkey and abroad. It has increased efficiency, transparency, productivity and participation in management and has created a new management model that is desirable for information societies. The correct analysis of the elements of this process, taking into account the interaction, requires an emphasis on the importance of the ruling class that manages and directs this process. Within this scope, survey work conducted. In the first part of the study, which consists of three parts, the concept and process of e-government is given. In the second section, the use of e-government applications in public administration and information about these uses are given. In the third part of the study, the opinions and approaches of the local governors in terms of whether transparency and participation in e-government applications are provided or not provided. In the conclusion part of the study, an evaluation was made on the data obtained.