Hüseyin Nihal Atsız'ın Bozkurtlar romanındaki Türk kadın karakterlerinin toplumdaki yeri ve tasviri
Depiction of turkish woman characters in the Huseyin Nihal Atsiz's Bozkurtlar novel
- Tez No: 595214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Türk Dili ve Edebiyatı, Fine Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Hüseyin Nihal Atsız'ın Bozkurtlar adlı romanındaki Türk kadın karakterler tasvir edilmiştir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezin başlangıç kısmında Hüseyin Nihal Atsız'ın hayatı, edebi yönü, siyasi kimliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Tezin ikinci kısmında, eski Türk toplumunda kadının yeri ayrıntılı ve karşılaştırmalı olarak işlenmiştir. Üçüncü kısmında ise, Hüseyin Nihal Atsız tarafından yazılan Bozkurtlar romanı ele alınmış, hikayede yer alan Türk kadın kahramanlar, sahip oldukları çeşitli özellikler göz önünde bulundurularak resmedilmiştir. Bu kadınlar gerektiğinde kocasından daha iyi avlanabilen sıradan bir kadın, hakları töreler tarafından korumaya alınmış, yeri geldiğinde bu haklarına güvenerek emirlere karşı çıkabilen bir genç kız, kendi halkının saygısını ve sevgisini kazanmış bir hükümdar veya ünvanından vazgeçebilecek kadar vatanını seven bir kadın olarak okuyucunun karşısına çıkmaktadır. Sonuç kısmında ise, eski Türk toplumunda zorlu bozkır yaşamı içerisinde erkeğinin yol arkadaşı olan kadının, aynı dönemlerde başka toplumlarda olduğunun aksine değerli bir varlık olarak saygı gördüğü vurgusu yapılmıştır. Bu tez eski Türklerde kadının statüsünü gözler önüne sermek amacıyla yazılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish women characters in Hüseyin Nihal Atsız's Bozkurtlar novel are depicted. The thesis consists of four parts. In the beginning part of the thesis, informations are given about Hüseyin Nihal Atsız's life, literary aspect, political identity and his works. In the second part of thesis, the place of the woman in the old Turkish society has been elaborated and studied comparatively. In the third part, the novel Bozkurtlar which was written by Hüseyin Nihal Atsız has been addressed, the women heroes in the story depicted by considering the various features they have. These women heroes in the novel confronts with the readers as an ordinary woman who can hunt better than her husband when necessary, or as a girl whose rights are protected by ceremony might stand against to the orders by relying on these rights, or as a queen who has the love and affection of her own people and a woman who loves her country as much as she can leave her title. In the conclusion part, ıt is emphasized that the Turkish woman who was the partner of her man in the hard steppe life is respected as a precious person in contrast to other societies in the same periods. This thesis was written to reveal the status of women in ancient Turks.