İmam hatip lisesi öğrencilerinin meslek derslerine yönelik tutumlarının incelenmesi
A research on the attitudes of imam hatip high school students towards vocational courses
- Tez No: 597624
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Öğrencilerin dini bilgiler yönünden donanımlı olması, dini ritüelleri doğru bir şekilde yapmaları ve bu konuda örnek teşkil etmeleri, yaşadıkları dini sorunlara çözüm getirebilmeleri, kaliteli bir din eğitiminin sağlanması ile mümkündür. İmam hatip liselerinde dini dersleri içeren meslek dersleri, öğrencilerin İslam dinini temel kaynaklardan öğrenmeleri ve doğru bir yaşayış biçimi geliştirmeleri için okutulmaktadır. Öğrencilerin meslek derslerinden verim alabilmeleri, öğrendiklerini hayatlarına geçirebilmeleri onların bu derslere yönelik geliştirdikleri tutumlarla ilgilidir. Araştırmamızda; meslek derslerinin verimliliğinin artması, varsa sorunların çözümlenmesi için öğrencilerin meslek derslerine yönelik tutumlarını belirleyerek durum tespiti yapmak amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmamızda; sınıf, cinsiyet, anne-baba öğrenimi, anne-baba mesleği, yaşanılan yer, imam hatip lisesine geliş nedeni ve okumakta oldukları imam hatip lisesinden memnuniyet durumları olmak üzere toplam dokuz bağımsız değişken kullanılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin imam hatip meslek derslerine yönelik tutum düzeylerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiş, 9. sınıf öğrencilerinin İHL meslek derslerine yönelik tutumunun 12. sınıflardan daha yüksek olduğu, erkek öğrencilerle kız öğrenciler arasında meslek derslerine yönelik tutum puan ortalamaları arasında anlamlı farkın olmadığı görülmüştür. Baba eğitim durumu öğrencilerin İHL meslek derslerine yönelik tutumunu etkilemezken, yüksek tahsilli annelerin çocuklarının tutumlarının düşük olduğu belirlenmiş, anne ve baba mesleklerinin ise öğrencilerin tutumlarını etkilemediği ortaya çıkmıştır. Köyde yaşayan öğrencilerin meslek derslerine yönelik tutum düzeylerinin il merkezinde yaşayan öğrencilere göre daha yüksek olduğu, imam/hatip, müezzin olmak için ve kendi istekleriyle imam hatip lisesine gelen öğrencilerin ailesinin isteğiyle, ortaokul öğretmeninin tavsiyesiyle, arkadaşlarının etkisiyle ve diğer sebeplerle gelen öğrencilerden daha yüksek tutum düzeyine sahip olduğu belirlenmiş, okumakta oldukları imam hatip lisesinden çok memnun olan öğrencilerin meslek derslerine yönelik tutumlarının memnun olmayan öğrencilerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Provided a quality religious education, it is possible for the students to perform religious rituals correctly and to set an example in this regard and to solve the religious problems they encounter. Vocational courses including religious courses in Imam Hatip high schools are taught to enable students to learn Islamic religion from basic sources and to develop a correct way of living. .It is related to the attitudes and the motivations of the students in the vocational courses that they can gain from these courses and the ability to bring what they have learned into their lives. In our research It is aimed to determine the attitudes of the students towards vocational courses in order to increase the efficiency of vocational courses and to solve the problems, if any.For this purpose; nine independent variables were used: class, gender, education level of parents, profession of parents, place of residence, reason for coming to imam hatip high school and satisfaction from imam hatip high school they were studying. In this research, it was determined that the attitudes of the students towards imam hatip vocational courses were moderate. It was observed that the 9th grade students had higher attitudes towards IHHS vocational courses than the 12th grade students, and there was no significant difference in the avarage attitude score between male and female students.While father's education level did not affect students 'attitudes towards IHHS vocational courses, it was determined that children of high educated mothers had low attitudes, and it was found that mother and father professions did not affect students' attitudes.It was determined that the attitudes of the students living in the village were higher than the students living in the city center, and the students coming to become imam hatip or muezzin and willingly had higher attitudes than the students coming for their parents' request, the advice of the secondary school teacher, the influence of their friends and other reasons,and the attitudes of the students who were very pleased with the imam hatip high school they were studying were higher than the other students.