Atık sulardaki ağır metallerin ICP-MS ile tayinlerinin geçerli kılınması
Validation of heavy metal determination by ICP-MS in waste water
- Tez No: 597783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada uygulanan validasyon yaklaşımı, ISO / IEC 17025 standardı ve Eurachem yönergeleri ile uyumlu olarak gerçekleştirilmiştir. Validasyon parametrelerinden seçicilik, çalışma aralığı, doğrusallık, geri kazanım, tekrarlanabilirlik , yeniden üretilebilirlik çalışmaları gerçekleştirildi.Geri kazanım çalışmasında numune üzerine katkı yapılarak % 95 ile % 110 arasında, Tekrarlanabilirlik çalışmasında çalışma aralığının alt, orta,üst noktalarında % 0,35 ile % 5,95 arasında, Tayin Sınırı (LOQ) tespit ve teyit çalışmasında 0,02-0,60 µg/L arasında, Relatif Ölçüm Belirsizliği tespit çalışmalarında k=2 % 1,40- % 11,96 arasında sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar kapsamında atıksular da ICP-MS de ağır metal analizleri geçerli kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
The validation approach applied in this study was carried out in accordance with the ISO / IEC 17025 standard and Eurachem directives. Selectivity, working range, linearity, recovery, reproducibility, reproducibility studies were carried out from the validation parameters. Between 95 % and 110 % by making contribution to the sample in the study, the lower, middle and upper points of the working range in the reproducibility study were determined as 0,35 % and % 5,95 Determination Limit (LOQ) detection, confirmation studies with 0,02-0,60 µg/L, Relative Uncertainty detection studies k = 2 between 1,40 % 11,96 % results were obtained. Based on the results obtained, heavy metal analyses in ICP-MS were also validated in wastewater.