E-belediyecilik hizmetlerinin teknoloji kabul modeli ile değerlendirilmesi: Palandöken belediyesi örneği
Evaluation of e-municipality services with technology acceptance model: Palandöken municipality sample
- Tez No: 598535
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnternetin hayatımızın bu kadar içinde olması internetten kamu hizmetleri noktasında faydalanmayı zorunluluk haline getirmiştir. Kamu hizmetlerinin internet ortamında sunumu e-devlet kavramını özelinde de e-belediyecilik kavramlarını ortaya çıkarmıştır. Araştırmamızın amacı; vatandaşların çeşitli belediye hizmetlerini elektronik belediye uygulamasıyla gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini belirlemek aynı zamanda e-belediyecilik hakkında ki düşüncelerini ortaya koymaktır. Ayrıca bu çalışma vatandaşların bilişim okuryazarlığı, yaş, cinsiyet ile e-belediye hizmetlerini kullanımı veya gelecekteki kullanma eğilimleri arasındaki ilişkileri saptayarak elektronik ortamda sunulan belediye hizmetlerinin etkinliğinin, verimliliğinin artırılması ve geliştirilmesi açısından da önem taşımaktadır. Araştırmada e-devlet, e-belediyecilik kavramlarını, faydalarını, zorluklarını, yapılması gerekenleri belirterek Erzurum Palandöken ilçesindeki vatandaşların bazı demografik özellikleri ile birlikte e-belediyecilik hakkındaki bilgisi, kullanım düzeyi, tutum ve beklentileri gibi verileri yüz yüze anket yöntemi ile elde edildikten sonra bu bilgilerin Teknoloji Kabul Modeli çerçevesinde Yapısal Eşitlik Modeli ile analizleri yapılmıştır. Analiz sonucunda Teknoloji Kabul Modeli unsurlarının birbirleri arasındaki ilişkileri tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The fact that the internet is so much in on our lives has made it a necessity to use the internet in the matter of public services. The presentation of public services on the internet brings out the concept of e-state and in addition to the concept of e-municipality. The aim of this survey is to determine that the citizens use or not the application of e-municipality for several municipal services, at the same time to find out their opinions about e-municipality. Besides, this survey is essential to increase and develop of e-municipality services' effectiveness and productivity by detecting the connections between the citizens' information literacy, age, gender and the usage of or future usage tendency of e-municipality services. In this survey, after acquired data of citizens' in Palandöken/ Erzurum some demographic properties along with their knowledge, usage level, attitude and expectations about e-municipality via face to face survey method, this data is analysed by structural equation model as part of technology acceptance model by indicating e-state, e-municipality concepts, advantages, disadvantages and things that should be done. On the result of the analysis, the connection of tehcnology acceptance model's facts and their relationships with each other's is determined.