The relation between Thomas Hobbes natural philosophy andpolitical philosophy
Thomas Hobbes'ta doğa felsefesi ve siyaset felsefesi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 599001
  2. Yazar: MUHİTTİN MURAT ALAT
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZEYNEP TALAY TURNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
İngiliz felsefeci Thomas Hobbes genellikle siyaset felsefesi üzerine yazdığı kitabı“Leviathan”ile bilinir. Hobbes her ne kadar siyaset üzerine yoğun bir şekilde yazmış olsa da doğa felsefesi insan psikolojisi üzerine de çalışmıştır ve metinlerinin çapraz okuması yapılırsa bu farklı ilgi alanları arasında bir bağ olduğu görülebilir. Hobbes'un evren tahayyülü toplumu da düzenlediği yapının temelini oluşturur. Hobbes'a göre evren daimi hareket halindeki bedenlerden müteşekkildir ve bu bedenlerin hareketleri doğa yasaları tarafından belirlenir. İnsan da bir bedendir ve bu sebeple harekete tabidir ve de bu sebeple toplumsal yasalar da doğa yasalarının hükmü altındadır. İddiam şu ki insan Hobbes'a göre bu devinimin ortasında kaybolup gitmeden bilinç kazanabilmek için Leviathan adı altında sembolleştirdiği bir merkezi iktidar figürü tesis etmek zorunda kalmıştır.
Özet (Çeviri)
English seventeenth century philosopher Thomas Hobbes is widely known for his book“Leviathan”and his theories on political philosophy. Despite the fact that he wrote in detail on political philosophy he also had studied on naturak philosophy and psychology. As a result of close cross reading of his writings I argue that Hobbes's varied areas of study are interconnected. The way he imagined the cosmos also determines the way he establishes civil society. He belives that cosmos sis full of constantly moving bodies and the interaction between these bodies are ordered by the laws of nature. As human being is a body just like any other body, human's motion is also subjected to these laws. I argue that for Hobbes in order to get self conscious human being needed to establish a central power figüre whihc is symbolised as Leviathan. I will try to prove this through showing links between Hobbes's different texts.